Men - 5000m Relay

- Mladá Boleslav

Distance Classification
RankNameMembersResult
Distance Classification
RnkNameMembersResult
    1   Netherlands Niels Kerstholt
Daan Breeuwsma
Freek van der Wart
Sjinkie Knegt
Christiaan Bökk
6:46.675    
    2   Russia Vyacheslav Kurginyan
Vladimir Grigorev
Evgeny Kozulin
Semion Elistratov
Ruslan
6:47.864 +1.189  
    3   Germany Paul Herrmann
Torsten Kröger
Robert Becker
Daniel Zetzsche
Robert Seifert
6:53.149 +6.474  
    4   Great Britain Paul Stanley
Ian Upcott
Jack Whelbourne
Richard Shoebridge
PEN    
    5   Poland Adam Filipowicz
Jakub Jaworski
Sebastian Klosinski
David Rzemieniecki
Bartosz K
   
    6   Belgium Timothy Dewispelaere
Robin van Steen
Sam van Speybroeck
Mathias Voste
   
    7   Ukraine Serhiy Lifyrenko
Ievgen Gutenov
Dmytro Poltavets
Valentyn Danilovskyi
Oleksiy K
   
    8   Hungary Viktor Knoch
Bence Beres
Csaba Burjan
Sandor Liu Shaolin
   
    9   Czech Republic Vojtech Loudin
Milos Apeltauer
Ales Gorecki
Jakub Apeltauer
   
    10   Italy Yuri Confortola
Edoardo Reggiani
Davide Viscardi
Tommaso Dotti
   
    11   Bulgaria Kiril Pandov
Asen Yordanov
Tsvetan Tsankov
Daniel Zastrugov
   
    12   Turkey Selim Tanrikulu
Muekerrem Top
Serdar Iltir
Inan Eren
   
    0   France Maxime Chataignier
Jeremy Masson
Thibaut Fauconnet
Vincent Jeanne
PEN    
        Belarus Aliaksandr Antanenka
Sergei Yakushkov
Maksim Siarheyu
Yauheni Ryzhou
PEN    
Final
RankNameMembersResult
Final
RnkNameMembersResult
    1   Netherlands Niels Kerstholt
Freek van der Wart
Freek van der Wart
Sjinkie Knegt
6:46.675    
    2   Russia Vyacheslav Kurginyan
Vladimir Grigorev
Evgeny Kozulin
Semion Elistratov
6:47.864 +1.189  
    3   Germany Paul Herrmann
Robert Becker
Torsten Kröger
Robert Seifert
6:55.952 +9.277  
        Great Britain Paul Stanley
Richard Shoebridge
Ian Upcott
Jack Whelbourne
PEN    
Semifinal - Semifinal 2
RankNameMembersResult
Semifinal - Semifinal 2
RnkNameMembersResult
    1   Russia Vyacheslav Kurginyan
Vladimir Grigorev
Evgeny Kozulin
Semion Elistratov
6:53.012 Q    
    2   Germany Paul Herrmann
Robert Becker
Torsten Kröger
Robert Seifert
6:53.149 Q +0.137  
    3   Poland Jakub Jaworski
Adam Filipowicz
David Rzemieniecki
Bartosz Konopko
6:53.329 +0.317  
Semifinal - Semifinal 1
RankNameMembersResult
Semifinal - Semifinal 1
RnkNameMembersResult
    1   Netherlands Niels Kerstholt
Freek van der Wart
Daan Breeuwsma
Sjinkie Knegt
6:50.628 Q    
    2   Great Britain Paul Stanley
Richard Shoebridge
Ian Upcott
Jack Whelbourne
6:55.262 Q +4.634  
    3   Belgium Timothy Dewispelaere
Robin van Steen
Sam van Speybroeck
Mathias Voste
7:00.645 +10.017  
    4   Ukraine Oleksiy Koshelenko
Dmytro Poltavets
Ievgen Gutenov
Valentyn Danilovskyi
7:13.161 +22.533  
Heats - Heat 4
RankNameMembersResult
Heats - Heat 4
RnkNameMembersResult
    1   Netherlands Niels Kerstholt
Freek van der Wart
Daan Breeuwsma
Sjinkie Knegt
7:04.920 Q    
    2   Belgium Timothy Dewispelaere
Robin van Steen
Sam van Speybroeck
Mathias Voste
7:09.966 Q +5.046  
    3   Italy Yuri Confortola
Edoardo Reggiani
Davide Viscardi
Tommaso Dotti
7:24.432 +19.512  
    4   Turkey Serdar Iltir
Inan Eren
Selim Tanrikulu
Muekerrem Top
7:36.590 +31.670  
Heats - Heat 3
RankNameMembersResult
Heats - Heat 3
RnkNameMembersResult
    1   France Thibaut Fauconnet
Maxime Chataignier
Jeremy Masson
Vincent Jeanne
6:58.745 Q    
    2   Germany Paul Herrmann
Robert Becker
Torsten Kröger
Daniel Zetzsche
6:59.062 Q +0.317  
    3   Czech Republic Vojtech Loudin
Ales Gorecki
Milos Apeltauer
Jakub Apeltauer
7:11.703 +12.958  
    4   Bulgaria Kiril Pandov
Asen Yordanov
Tsvetan Tsankov
Daniel Zastrugov
7:30.770 +32.025  
Heats - Heat 2
RankNameMembersResult
Heats - Heat 2
RnkNameMembersResult
    1   Russia Vyacheslav Kurginyan
Ruslan Zacharov
Evgeny Kozulin
Semion Elistratov
6:57.531 Q    
    2   Poland Jakub Jaworski
Adam Filipowicz
Sebastian Klosinski
David Rzemieniecki
6:58.003 Q +0.472  
    3   Hungary Viktor Knoch
Bence Beres
Csaba Burjan
Sandor Liu Shaolin
7:06.517 +8.986  
Heats - Heat 1
RankNameMembersResult
Heats - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   Great Britain Paul Stanley
Richard Shoebridge
Ian Upcott
Jack Whelbourne
6:59.274 Q    
    2   Ukraine Serhiy Lifyrenko
Dmytro Poltavets
Ievgen Gutenov
Valentyn Danilovskyi
7:02.179 Q +2.905  
        Belarus Aliaksandr Antanenka
Sergei Yakushkov
Maksim Siarheyu
Yauheni Ryzhou
PEN