Ladies - 3000m Relay

- Lillehammer

Distance Classification
RankNameMembersResult
Distance Classification
RnkNameMembersResult
    1 Final A   Korea Chun Lee-Kyung
Kim Soo-Hee
Won Hye-Kyung
Kim Yun-Mi
4:26.64    
    2 Final A   Canada Sylvie Daigle
Christine Boudrias
Nathalie Lambert
Isabelle Charest
4:32.04 +5.40  
    3 Final A   United States Karen Cashman
Amy Peterson
Nikki Ziegelmeyer
Cathy Turner
4:39.34 +12.70  
    4 Final B   Italy Barbara Baldissera
Katia Colturi
Mara Urbani
Marinella Canclini
Katia Mosconi
   
    5 Final B   Russia Yelena Tikhanina
Marina Pylajeva
Viktoriya Troitskaya-Taranina
Yekaterina Mikhailova
   
    6 Final B   Netherlands Anke Jannie Landman
Penelopé Di Lella
Esmeralda Ossendrijver
Priscilla Ernst
   
    7 Final B   France Laure Drouet
Valerie Barizza
Sandra Deleglise
Sandrine Daudet
   
    8 Final A   China Su Xiaohua
Wang Xiulan
Yang Yang (S)
Zhang Yanmei
   
Final A
RankNameMembersResult
Final A
RnkNameMembersResult
    1   Korea Kim Soo-Hee
Chun Lee-Kyung
Won Hye-Kyung
Kim Yun-Mi
4:26.64    
    2   Canada Nathalie Lambert
Isabelle Charest
Sylvie Daigle
Christine Boudrias
4:32.04 +5.40  
    3   United States Nikki Ziegelmeyer
Amy Peterson
Cathy Turner
Karen Cashman
4:39.34 +12.70  
        China Yang Yang (S)
Wang Xiulan
Zhang Yanmei
Su Xiaohua
PEN    
Final B
RankNameMembersResult
Final B
RnkNameMembersResult
    1   Italy Marinella Canclini
Barbara Baldissera
Katia Colturi
Katia Mosconi
4:34.46    
    2   Russia Marina Pylajeva
Yekaterina Mikhailova
Viktoriya Troitskaya-Taranina
Yelena Tikhanina
4:34.60 +0.14  
    3   Netherlands Esmeralda Ossendrijver
Penelopé Di Lella
Anke Jannie Landman
Priscilla Ernst
4:45.40 +10.94  
    4   France Laure Drouet
Valerie Barizza
Sandrine Daudet
Sandra Deleglise
4:59.94 +25.48  
Semifinal - Semifinal 2
RankNameMembersResult
Semifinal - Semifinal 2
RnkNameMembersResult
    1   China Yang Yang (S)
Wang Xiulan
Zhang Yanmei
Su Xiaohua
4:32.14 Q    
    2   United States Nikki Ziegelmeyer
Amy Peterson
Cathy Turner
Karen Cashman
4:35.52 Q +3.38  
    3   Netherlands Esmeralda Ossendrijver
Penelopé Di Lella
Anke Jannie Landman
Priscilla Ernst
4:45.56 +13.42  
    4   France Laure Drouet
Valerie Barizza
Sandrine Daudet
Sandra Deleglise
4:55.24 +23.10  
Semifinal - Semifinal 1
RankNameMembersResult
Semifinal - Semifinal 1
RnkNameMembersResult
    1   Canada Sylvie Daigle
Isabelle Charest
Nathalie Lambert
Christine Boudrias
4:26.94 Q    
    2   Korea Kim Soo-Hee
Chun Lee-Kyung
Won Hye-Kyung
Kim Yun-Mi
4:27.15 Q +0.21  
    3   Russia Marina Pylajeva
Yekaterina Mikhailova
Viktoriya Troitskaya-Taranina
Yelena Tikhanina
4:33.47 +6.53  
    4   Italy Mara Urbani
Barbara Baldissera
Marinella Canclini
Katia Mosconi
4:45.18 +18.24