Men - 5000m Relay

- Almaty

Distance Classification
RankNameMembersResult
Distance Classification
RnkNameMembersResult
    1 Final A   Netherlands Sjinkie Knegt
Itzhak de Laat
Daan Breeuwsma
Dennis Visser
6:49.973    
    2 Final A   Canada Samuel Girard
Pascal Dion
Charle Cournoyer
Charles Hamelin
Steven Dubois
6:56.750 +6.777  
    3 Final A   China Xu Hongzhi
Yu Songnan
An Kai
Zhang Weizhi
Sun Long
7:02.021 +12.048  
    4 Final A   Korea Hwang Dae Heon
Hong Kyung Hwan
Park Ji Won
Lim Hyojun
Lee June Seo
Kim Gun
PEN    
    5 Final B   Japan Kazuki Yoshinaga
Keita Watanabe
Hiroki Yokoyama
Hijiri Iwashita
Teppei Kikuchi
7:00.796 +10.823  
    6 Final B   Hungary Sandor Liu Shaolin
Shaoang Liu
Csaba Burjan
Cole Krueger
Alex Varnyś
7:07.840 +17.867  
    7 Final B   Russia Semen Elistratov
Denis Ayrapetyan
Alexander Shulginov
Pavel Sitnikov
7:13.490 +23.517  
    8 Final B   Italy Yuri Confortola
Tommaso Dotti
Andrea Cassinelli
Mattia Antonioli
PEN    
    9 Quarterfinal   Poland Rafal Anikiej
Szymon Wilczyk
Pawel Adamski
Mateusz Krzeminski
6:55.887 +5.914  
    10 Quarterfinal   Kazakhstan Denis Nikisha
Nurbergen Zhumagaziyev
Abzal Azhgaliyev
Adil Galiakhmetov
6:58.784 +8.811  
    11 Quarterfinal   Belarus Maksim Siarheyu
Yauheni Ryzhou
Ivan Lahimakhau
Eduard Strelkov
7:14.857 +24.884  
    12 Quarterfinal   Ukraine Oleh Handei
Vladyslav Nemiro
Nikita Nemiro
Volodymyr Handei
7:20.378 +30.405  
Final A
RankNameMembersResult
Final A
RnkNameMembersResult
    1   Netherlands Sjinkie Knegt
Itzhak de Laat
Daan Breeuwsma
Dennis Visser
6:49.973    
    2   Canada Charles Hamelin
Samuel Girard
Pascal Dion
Steven Dubois
6:56.750 +6.777  
    3   China Xu Hongzhi
Yu Songnan
Sun Long
An Kai
7:02.021 +12.048  
        Korea Hwang Dae Heon
Lim Hyojun
Hong Kyung Hwan
Kim Gun Woo
PEN    
Final B
RankNameMembersResult
Final B
RnkNameMembersResult
    1   Japan Kazuki Yoshinaga
Keita Watanabe
Hiroki Yokoyama
Teppei Kikuchi
7:00.796    
    2   Hungary Sandor Liu Shaolin
Shaoang Liu
Csaba Burjan
Alex Varnyś
7:07.840 +7.044  
    3   Russia Semen Elistratov
Denis Ayrapetyan
Alexander Shulginov
Pavel Sitnikov
7:13.490 +12.694  
        Italy Yuri Confortola
Tommaso Dotti
Andrea Cassinelli
Mattia Antonioli
PEN    
Semifinal - Heat 2
RankNameMembersResult
Semifinal - Heat 2
RnkNameMembersResult
    1   Korea Hwang Dae Heon
Lim Hyojun
Hong Kyung Hwan
Kim Gun Woo
6:50.479 Q    
    2   China Xu Hongzhi
Yu Songnan
Sun Long
Zhang Weizhi
6:51.139 Q +0.660  
    3   Italy Yuri Confortola
Tommaso Dotti
Andrea Cassinelli
Mattia Antonioli
6:51.234 Q +0.755  
    4   Russia Semen Elistratov
Denis Ayrapetyan
Alexander Shulginov
Pavel Sitnikov
6:51.440 Q +0.961  
Semifinal - Heat 1
RankNameMembersResult
Semifinal - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   Canada Charles Hamelin
Samuel Girard
Pascal Dion
Charle Cournoyer
6:51.265 Q    
    2   Netherlands Sjinkie Knegt
Itzhak de Laat
Daan Breeuwsma
Dennis Visser
6:51.427 Q +0.162  
    3   Hungary Sandor Liu Shaolin
Shaoang Liu
Csaba Burjan
Cole Krueger
6:52.171 Q +0.906  
    4   Japan Kazuki Yoshinaga
Keita Watanabe
Hiroki Yokoyama
Hijiri Iwashita
6:52.264 Q +0.999  
Quarterfinal - Heat 3
RankNameMembersResult
Quarterfinal - Heat 3
RnkNameMembersResult
    1   Hungary Sandor Liu Shaolin
Shaoang Liu
Csaba Burjan
Cole Krueger
6:41.772 Q    
    2   China Xu Hongzhi
Yu Songnan
Sun Long
An Kai
6:41.814 Q +0.042  
    3   Italy Yuri Confortola
Tommaso Dotti
Andrea Cassinelli
Mattia Antonioli
6:45.095 q +3.323  
    4   Ukraine Oleh Handei
Vladyslav Nemiro
Nikita Nemiro
Volodymyr Handei
7:20.378 +38.606  
Quarterfinal - Heat 2
RankNameMembersResult
Quarterfinal - Heat 2
RnkNameMembersResult
    1   Netherlands Sjinkie Knegt
Itzhak de Laat
Daan Breeuwsma
Dennis Visser
6:46.374 Q    
    2   Canada Samuel Girard
Pascal Dion
Charle Cournoyer
Steven Dubois
6:47.362 Q +0.988  
    3   Poland Rafal Anikiej
Szymon Wilczyk
Pawel Adamski
Mateusz Krzeminski
6:55.887 +9.513  
    4   Kazakhstan Denis Nikisha
Nurbergen Zhumagaziyev
Abzal Azhgaliyev
Adil Galiakhmetov
6:58.784 +12.410  
Quarterfinal - Heat 1
RankNameMembersResult
Quarterfinal - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   Korea Hwang Dae Heon
Hong Kyung Hwan
Lee June Seo
Park Ji Won
6:40.501 Q    
    2   Russia Semen Elistratov
Denis Ayrapetyan
Alexander Shulginov
Pavel Sitnikov
6:40.971 Q +0.470  
    3   Japan Kazuki Yoshinaga
Keita Watanabe
Hiroki Yokoyama
Teppei Kikuchi
6:41.938 q +1.437  
    4   Belarus Maksim Siarheyu
Yauheni Ryzhou
Ivan Lahimakhau
Eduard Strelkov
7:14.857 +34.356