Men - 5000m Relay

- Erzurum

Distance Classification
RankNameMembersResult
Distance Classification
RnkNameMembersResult
    1 Final A   China Chen Dequan
Han Tianyu
Shi Jingnan
Wu Dajing
6:50.190    
    2 Final A   Korea Kim Yun-Jae
Kwak Yoon-Gy
Lee Han-Bin
Lee Jung-Su
Hwang Jae min
Sin Da-Woon
6:50.912 +0.722  
    3 Final A   Netherlands Sjinkie Knegt
Freek van der Wart
Koen Hakkenberg
Daan Breeuwsma
Itzhak de Laat
6:50.333 +0.143  
    4 Final A   Russia Semion Elistratov
Vladimir Grigorev
Dmitry Migunov
Ruslan Zakharov
6:51.064 +0.874  
    5 Final B   Italy Nicola Rodigari
Davide Viscardi
Yuri Confortola
Tommaso Dotti
6:58.267 +8.077  
    6 Final B   France Sébastien Lepape
Maxime Chataignier
Vincent Jeanne
Thibaut Meline
Thibault Crol
6:55.970 +5.780  
    7 Final B   Kazakhstan Mersaid Zhaxybayev
Nurbergen Zhumagaziyev
Abzal Azhgaliyev
Denis Nikisha
6:58.091 +7.901  
    8 Final B   Great Britain Richard Shoebridge
Paul Stanley
Jack Whelbourne
Jon Eley
Billy Simms
Joshu
6:53.610 +3.420  
    9 Heats   Canada Olivier Jean
Guillaume Bastille
Patrick Duffy
Charles Hamelin
6:56.386 +6.196  
    10 Heats   Belgium Mathias Voste
Stijn Desmet
Gert-Jan Goeminne
Jens Almey
7:05.692 +15.502  
    11 Heats   Turkey Menderes Eren
Serdar Iltir
Firat Yardimci
Necmettin Berk Yetisken
7:11.525 +21.335  
    Heats   Japan Satoshi Sakashita
Ryosuke Sakazume
Takayuki Muratake
Yoshiaki Oguro
PEN    
Final B
RankNameMembersResult
Final B
RnkNameMembersResult
    1   Italy Nicola Rodigari
Davide Viscardi
Yuri Confortola
Tommaso Dotti
7:04.958    
    2   France Sébastien Lepape
Thibaut Meline
Maxime Chataignier
Thibault Crolet
7:08.083 +3.125  
    3   Kazakhstan Mersaid Zhaxybayev
Nurbergen Zhumagaziyev
Abzal Azhgaliyev
Denis Nikisha
7:13.592 +8.634  
    4   Great Britain Billy Simms
Jack Whelbourne
Jon Eley
Joshua Cheetham
7:18.989 +14.031  
Final A
RankNameMembersResult
Final A
RnkNameMembersResult
    1   China Chen Dequan
Han Tianyu
Shi Jingnan
Wu Dajing
6:50.822    
    2   Korea Kwak Yoon-Gy
Lee Han-Bin
Lee Jung-Su
Sin Da-Woon
6:50.912 +0.090  
    3   Netherlands Sjinkie Knegt
Adwin Snellink
Freek van der Wart
Daan Breeuwsma
6:50.960 +0.138  
    4   Russia Semion Elistratov
Vladimir Grigorev
Dmitry Migunov
Ruslan Zakharov
6:51.064 +0.242  
Semifinal - Heat 2
RankNameMembersResult
Semifinal - Heat 2
RnkNameMembersResult
    1   China Chen Dequan
Han Tianyu
Shi Jingnan
Wu Dajing
6:50.190 Q    
    2   Netherlands Koen Hakkenberg
Sjinkie Knegt
Freek van der Wart
Daan Breeuwsma
6:50.333 Q +0.143  
    3   Great Britain Richard Shoebridge
Paul Stanley
Jack Whelbourne
Jon Eley
6:53.610 +3.420  
    4   France Sébastien Lepape
Maxime Chataignier
Thibault Crolet
Vincent Jeanne
6:55.970 +5.780  
Semifinal - Heat 1
RankNameMembersResult
Semifinal - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   Russia Semion Elistratov
Vladimir Grigorev
Dmitry Migunov
Ruslan Zakharov
6:57.098 Q    
    2   Korea Kwak Yoon-Gy
Lee Han-Bin
Lee Jung-Su
Sin Da-Woon
6:57.719 Q +0.621  
    3   Kazakhstan Mersaid Zhaxybayev
Nurbergen Zhumagaziyev
Abzal Azhgaliyev
Denis Nikisha
6:58.091 +0.993  
    4   Italy Nicola Rodigari
Davide Viscardi
Yuri Confortola
Tommaso Dotti
6:58.267 +1.169  
Heats - Heat 3
RankNameMembersResult
Heats - Heat 3
RnkNameMembersResult
    1   Netherlands Sjinkie Knegt
Freek van der Wart
Itzhak de Laat
Daan Breeuwsma
6:50.332 Q    
    2   Great Britain Richard Shoebridge
Paul Stanley
Jack Whelbourne
Jon Eley
6:52.368 Q +2.036  
    3   Kazakhstan Mersaid Zhaxybayev
Nurbergen Zhumagaziyev
Abzal Azhgaliyev
Denis Nikisha
6:53.453 q +3.121  
    4   Belgium Mathias Voste
Stijn Desmet
Gert-Jan Goeminne
Jens Almey
7:05.692 +15.360  
Heats - Heat 2
RankNameMembersResult
Heats - Heat 2
RnkNameMembersResult
    1   Korea Kim Yun-Jae
Kwak Yoon-Gy
Hwang Jae min
Lee Han-Bin
6:48.925 Q    
    2   Italy Nicola Rodigari
Davide Viscardi
Yuri Confortola
Tommaso Dotti
6:51.000 Q +2.075  
    3   Canada Olivier Jean
Guillaume Bastille
Patrick Duffy
Charles Hamelin
6:56.386 +7.461  
    4   Turkey Menderes Eren
Serdar Iltir
Firat Yardimci
Necmettin Berk Yetisken
7:11.525 +22.600  
Heats - Heat 1
RankNameMembersResult
Heats - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   China Chen Dequan
Han Tianyu
Shi Jingnan
Wu Dajing
6:51.031 Q    
    2   Russia Semion Elistratov
Vladimir Grigorev
Dmitry Migunov
Ruslan Zakharov
6:51.610 Q +0.579  
    3   France Sébastien Lepape
Maxime Chataignier
Thibault Crolet
Vincent Jeanne
6:52.060 q +1.029  
        Japan Satoshi Sakashita
Ryosuke Sakazume
Takayuki Muratake
Yoshiaki Oguro
PEN