Men - 5000m Relay

- Dresden

Distance Classification
RankNameMembersResult
Distance Classification
RnkNameMembersResult
    1 Final A   Netherlands Koen Hakkenberg
Sjinkie Knegt
Freek van der Wart
Daan Breeuwsma
Adwin Snellink
6:46.636    
    2 Final A   Hungary Bence Beres
Csaba Burjan
Viktor Knoch
Sandor Liu Shaolin
Shaoang Liu
6:50.176 +3.540  
    3 Final A   China Chen Dequan
Han Tianyu
Wu Dajing
Shi Jingnan
Zhang Hongchao
6:49.779 +3.143  
    4 Final A   Korea Han Seungsoo
Lee Jung-Su
Park Seyeong
Kwak Yoon-Gy
Sin Da-Woon
Seo Yi Ra
6:50.513 +3.877  
    5 Final B   Russia Semion Elistratov
Vladimir Grigorev
Ruslan Zakharov
Victor An
Dmitry Migunov
6:46.024 +-0.612  
    6 Final B   Great Britain Jack Whelbourne
Jon Eley
Richard Shoebridge
Paul Stanley
Billy Simms
6:49.963 +3.327  
    7 Final B   France Maxime Chataignier
Thibault Crolet
Vincent Jeanne
Sébastien Lepape
6:47.448 +0.812  
    8 Final B   Canada Samuel Girard
Olivier Jean
Guillaume Bastille
Charles Hamelin
Patrick Duffy
6:44.537 +-2.099  
    9 Quarterfinal   Italy Davide Viscardi
Yuri Confortola
Tommaso Dotti
Andrea Cassinelli
Massimo Gurini
6:53.248 +6.612  
    10 Quarterfinal   United States Adam Callister
Keith Carroll
Cole Krueger
John-Henry Krueger
Ryan Pivirotto
6:47.506 +0.870  
    11 Quarterfinal   Belgium Stijn Desmet
Ward Pétré
Jens Almey
Mathias Voste
6:48.827 +2.191  
    12 Quarterfinal   Japan Yoshiaki Oguro
Satoshi Sakashita
Ryosuke Sakazume
Yuma Sakurai
Takayuki Muratak
6:51.208 +4.572  
    13 Quarterfinal   Belarus Aliaksandr Arlou
Yauheni Ryzhou
Maksim Siarheyu
Aliaksandr Volkau
7:08.139 +21.503  
    14 Heats   Poland Adam Filipowicz
Rafal Grycner
Wojciech Kamienski
Szymon Wilczyk
6:57.686 +11.050  
    15 Heats   Kazakhstan Nurbergen Zhumagaziyev
Abzal Azhgaliyev
Denis Nikisha
Kuandyk Suleymenov
7:06.336 +19.700  
    16 Heats   Ukraine Oleksandr Zheltonog
Artem Khmelevsky
Stanislav Omelchenko
Mykyta Sokolov
7:18.742 +32.106  
    Heats   Turkey Serdar Iltir
Selim Tanrikulu
Firat Yardimci
Necmettin Berk Yetisken
PEN    
    Heats   Germany Hannes Kröger
Torsten Kröger
Christoph Schubert
Jonas Kaufmann-Ludwig
PEN    
Final B
RankNameMembersResult
Final B
RnkNameMembersResult
    1   Russia Semion Elistratov
Vladimir Grigorev
Dmitry Migunov
Ruslan Zakharov
6:58.439    
    2   Great Britain Paul Stanley
Jack Whelbourne
Jon Eley
Richard Shoebridge
6:58.665 +0.226  
    3   France Maxime Chataignier
Thibault Crolet
Vincent Jeanne
Sébastien Lepape
6:59.271 +0.832  
    4   Canada Samuel Girard
Charles Hamelin
Olivier Jean
Patrick Duffy
7:06.858 +8.419  
Final A
RankNameMembersResult
Final A
RnkNameMembersResult
    1   Netherlands Sjinkie Knegt
Freek van der Wart
Daan Breeuwsma
Mark Prinsen
6:52.001    
    2   Hungary Csaba Burjan
Viktor Knoch
Shaoang Liu
Sandor Liu Shaolin
6:52.008 +0.007  
    3   China Wu Dajing
Chen Dequan
Han Tianyu
Shi Jingnan
6:55.225 +3.224  
    4   Korea Han Seungsoo
Kwak Yoon-Gy
Park Seyeong
Seo Yi Ra
6:58.217 +6.216  
Semifinal - Heat 2
RankNameMembersResult
Semifinal - Heat 2
RnkNameMembersResult
    1   Korea Kwak Yoon-Gy
Park Seyeong
Sin Da-Woon
Seo Yi Ra
6:51.712 Q    
    2   Hungary Csaba Burjan
Viktor Knoch
Shaoang Liu
Sandor Liu Shaolin
6:52.751 Q +1.039  
    3   Russia Semion Elistratov
Vladimir Grigorev
Dmitry Migunov
Ruslan Zakharov
6:59.884 +8.172  
    4   Great Britain Paul Stanley
Jack Whelbourne
Jon Eley
Richard Shoebridge
7:02.902 +11.190  
Semifinal - Heat 1
RankNameMembersResult
Semifinal - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   China Chen Dequan
Han Tianyu
Wu Dajing
Shi Jingnan
6:49.779 Q    
    2   Netherlands Sjinkie Knegt
Adwin Snellink
Freek van der Wart
Daan Breeuwsma
6:49.855 Q +0.076  
    3   Canada Samuel Girard
Charles Hamelin
Olivier Jean
Patrick Duffy
6:49.861 +0.082  
    4   France Maxime Chataignier
Thibault Crolet
Vincent Jeanne
Sébastien Lepape
6:51.363 +1.584  
Quarterfinal - Heat 3
RankNameMembersResult
Quarterfinal - Heat 3
RnkNameMembersResult
    1   Canada Charles Hamelin
François Hamelin
Olivier Jean
Patrick Duffy
6:44.537 Q    
    2   Great Britain Paul Stanley
Jack Whelbourne
Jon Eley
Richard Shoebridge
6:49.963 Q +5.426  
    3   Italy Davide Viscardi
Andrea Cassinelli
Yuri Confortola
Tommaso Dotti
6:53.248 +8.711  
    4   Belgium Stijn Desmet
Ward Pétré
Jens Almey
Mathias Voste
7:02.905 +18.368  
    5   Belarus Aliaksandr Arlou
Yauheni Ryzhou
Maksim Siarheyu
Aliaksandr Volkau
7:08.139 +23.602  
Quarterfinal - Heat 2
RankNameMembersResult
Quarterfinal - Heat 2
RnkNameMembersResult
    1   Russia Semion Elistratov
Dmitry Migunov
Ruslan Zakharov
Victor An
6:46.024 Q    
    2   Netherlands Sjinkie Knegt
Adwin Snellink
Freek van der Wart
Daan Breeuwsma
6:46.636 Q +0.612  
    3   France Maxime Chataignier
Thibault Crolet
Vincent Jeanne
Sébastien Lepape
6:47.448 q +1.424  
    4   United States Keith Carroll
Cole Krueger
John-Henry Krueger
Ryan Pivirotto
6:47.506 +1.482  
Quarterfinal - Heat 1
RankNameMembersResult
Quarterfinal - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   Hungary Csaba Burjan
Viktor Knoch
Shaoang Liu
Sandor Liu Shaolin
6:50.176 Q    
    2   China Chen Dequan
Han Tianyu
Wu Dajing
Shi Jingnan
6:50.377 Q +0.201  
    3   Korea Han Seungsoo
Kwak Yoon-Gy
Park Seyeong
Seo Yi Ra
6:50.513 q +0.337  
    4   Japan Takayuki Muratake
Yoshiaki Oguro
Ryosuke Sakazume
Yuma Sakurai
6:51.208 +1.032  
Heats - Heat 5
RankNameMembersResult
Heats - Heat 5
RnkNameMembersResult
    1   Netherlands Koen Hakkenberg
Sjinkie Knegt
Freek van der Wart
Daan Breeuwsma
6:47.949 Q    
    2   Great Britain Jack Whelbourne
Jon Eley
Richard Shoebridge
Billy Simms
6:48.585 Q +0.636  
    3   France Maxime Chataignier
Thibault Crolet
Vincent Jeanne
Sébastien Lepape
6:48.639 q +0.690  
Heats - Heat 4
RankNameMembersResult
Heats - Heat 4
RnkNameMembersResult
    1   China Chen Dequan
Han Tianyu
Zhang Hongchao
Wu Dajing
6:52.843 Q    
    2   United States Adam Callister
Keith Carroll
Cole Krueger
John-Henry Krueger
6:56.060 Q +3.217  
    3   Poland Adam Filipowicz
Rafal Grycner
Wojciech Kamienski
Szymon Wilczyk
6:57.686 +4.843  
    4   Ukraine Oleksandr Zheltonog
Artem Khmelevsky
Stanislav Omelchenko
Mykyta Sokolov
7:18.742 +25.899  
Heats - Heat 3
RankNameMembersResult
Heats - Heat 3
RnkNameMembersResult
    1   Korea Han Seungsoo
Lee Jung-Su
Sin Da-Woon
Park Seyeong
7:05.899 Q    
    2   Japan Yoshiaki Oguro
Satoshi Sakashita
Ryosuke Sakazume
Yuma Sakurai
7:06.087 Q +0.188  
    3   Kazakhstan Nurbergen Zhumagaziyev
Abzal Azhgaliyev
Denis Nikisha
Kuandyk Suleymenov
7:06.336 +0.437  
Heats - Heat 2
RankNameMembersResult
Heats - Heat 2
RnkNameMembersResult
    1   Canada Samuel Girard
Olivier Jean
Guillaume Bastille
Patrick Duffy
6:41.855 Q    
    2   Belgium Stijn Desmet
Ward Pétré
Jens Almey
Mathias Voste
6:48.827 Q +6.972  
    3   Italy Davide Viscardi
Yuri Confortola
Tommaso Dotti
Massimo Gurini
6:49.052 q +7.197  
        Germany Hannes Kröger
Torsten Kröger
Christoph Schubert
Jonas Kaufmann-Ludwig
PEN    
Heats - Heat 1
RankNameMembersResult
Heats - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   Russia Semion Elistratov
Vladimir Grigorev
Dmitry Migunov
Ruslan Zakharov
7:08.071 Q    
    2   Hungary Bence Beres
Csaba Burjan
Viktor Knoch
Shaoang Liu
7:08.273 Q +0.202  
    3   Belarus Aliaksandr Arlou
Yauheni Ryzhou
Maksim Siarheyu
Aliaksandr Volkau
7:19.606 ADV +11.535  
        Turkey Serdar Iltir
Selim Tanrikulu
Firat Yardimci
Necmettin Berk Yetisken
PEN