Men - 5000m Relay

- Salt Lake City, UT

Distance Classification
RankNameMembersResult
Distance Classification
RnkNameMembersResult
    1 Final A   China Han Tianyu
Wu Dajing
Shi Jingnan
Xu Hongzhi
Ren Ziwei
6:40.085    
    2 Final A   Netherlands Itzhak de Laat
Sjinkie Knegt
Daan Breeuwsma
Adwin Snellink
6:45.162 +5.077  
    3 Final A   Kazakhstan Denis Nikisha
Nurbergen Zhumagaziyev
Aidar Bekzhanov
Abzal Azhgaliyev
6:47.173 +7.088  
    4 Final A   Canada Charles Hamelin
Samuel Girard
Charle Cournoyer
François Hamelin
William Preudho
6:39.882 +-0.203  
    5 Final B   Russia Semion Elistratov
Ruslan Zakharov
Alexander Shulginov
Denis Ayrapetyan
6:40.212 +0.127  
    6 Final B   France Sébastien Lepape
Thibaut Fauconnet
Paul Beauchamp
Thibault Crolet
6:48.632 +8.547  
    7 Final B   Hungary Sandor Liu Shaolin
Viktor Knoch
Csaba Burjan
Bence Olah
Shaoang Liu
6:48.362 +8.277  
    8 Final B   Korea Lee Jung-Su
Han Seungsoo
Hwang Daeheon
Sin Da-Woon
Hong Kyunghwan
Lim Kyou
6:40.195 +0.110  
    9 Heats   Japan Kazuki Yoshinaga
Dan Iwasa
Hiroki Yokoyama
Keita Watanabe
6:50.006 +9.921  
    10 Heats   Great Britain Jack Whelbourne
Richard Shoebridge
Joshua Cheetham
Farrell Treacy
6:55.233 +15.148  
    11 Heats   United States John-Henry Krueger
Keith Carroll
Thomas Insuk Hong
Adam Callister
6:58.127 +18.042  
    12 Heats   Italy Davide Viscardi
Tommaso Dotti
Andrea Cassinelli
Nicola Rodigari
7:04.396 +24.311  
    13 Heats   Belgium Jens Almey
Stijn Desmet
Ward Pétré
Rino Vanhooren
6:53.297 +13.212  
    14 Heats   Turkey Menderes Eren
Davut Tahtaci
Tunay Simsek
Firat Yardimci
7:00.961 +20.876  
    15 Heats   Australia Andy Jung
Pierre Boda
Alex Bryant
Simon Francis
7:07.076 +26.991  
    16 Heats   Bulgaria Klaudio Nasri
Dimitar Georgiev
Daniel Zastrugov
Tsvetan Tsankov
7:07.670 +27.585  
Final A
RankNameMembersResult
Final A
RnkNameMembersResult
    1   China Han Tianyu
Wu Dajing
Ren Ziwei
Xu Hongzhi
6:48.078    
    2   Netherlands Itzhak de Laat
Sjinkie Knegt
Daan Breeuwsma
Adwin Snellink
6:48.381 +0.303  
    3   Kazakhstan Denis Nikisha
Nurbergen Zhumagaziyev
Aidar Bekzhanov
Abzal Azhgaliyev
6:48.444 +0.366  
    4   Canada Charles Hamelin
Samuel Girard
Charle Cournoyer
François Hamelin
6:48.955 +0.877  
Final B
RankNameMembersResult
Final B
RnkNameMembersResult
    1   Russia Semion Elistratov
Ruslan Zakharov
Alexander Shulginov
Denis Ayrapetyan
7:06.495    
    2   France Sébastien Lepape
Thibaut Fauconnet
Paul Beauchamp
Thibault Crolet
7:14.726 +8.231  
    3   Hungary Sandor Liu Shaolin
Shaoang Liu
Viktor Knoch
Csaba Burjan
7:23.037 +16.542  
        Korea Lee Jung-Su
Han Seungsoo
Hwang Daeheon
Lim Kyoungwon
PEN    
Semifinal - Heat 2
RankNameMembersResult
Semifinal - Heat 2
RnkNameMembersResult
    1   Canada Charles Hamelin
Samuel Girard
Charle Cournoyer
Pascal Dion
6:39.882 Q    
    2   China Han Tianyu
Wu Dajing
Ren Ziwei
Xu Hongzhi
6:40.085 Q +0.203  
    3   Korea Han Seungsoo
Hong Kyunghwan
Lim Kyoungwon
Sin Da-Woon
6:40.195 Q +0.313  
    4   Russia Semion Elistratov
Ruslan Zakharov
Alexander Shulginov
Denis Ayrapetyan
6:40.212 Q +0.330  
Semifinal - Heat 1
RankNameMembersResult
Semifinal - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   Netherlands Itzhak de Laat
Sjinkie Knegt
Daan Breeuwsma
Adwin Snellink
6:53.809 Q    
    2   Kazakhstan Denis Nikisha
Nurbergen Zhumagaziyev
Aidar Bekzhanov
Abzal Azhgaliyev
6:54.032 Q +0.223  
    3   France Sébastien Lepape
Thibaut Fauconnet
Paul Beauchamp
Thibault Crolet
6:54.748 Q +0.939  
    4   Hungary Sandor Liu Shaolin
Shaoang Liu
Viktor Knoch
Csaba Burjan
7:07.439 Q +13.630  
Heats - Heat 4
RankNameMembersResult
Heats - Heat 4
RnkNameMembersResult
    1   Korea Lee Jung-Su
Han Seungsoo
Hong Kyunghwan
Hwang Daeheon
6:43.633 Q    
    2   Russia Semion Elistratov
Ruslan Zakharov
Alexander Shulginov
Denis Ayrapetyan
6:43.659 Q +0.026  
    3   Japan Kazuki Yoshinaga
Dan Iwasa
Hiroki Yokoyama
Keita Watanabe
6:50.006 +6.373  
    4   Belgium Jens Almey
Stijn Desmet
Ward Pétré
Rino Vanhooren
6:53.297 +9.664  
Heats - Heat 3
RankNameMembersResult
Heats - Heat 3
RnkNameMembersResult
    1   China Han Tianyu
Wu Dajing
Shi Jingnan
Ren Ziwei
6:48.122 Q    
    2   Hungary Sandor Liu Shaolin
Viktor Knoch
Csaba Burjan
Bence Olah
6:48.362 Q +0.240  
    3   Great Britain Jack Whelbourne
Richard Shoebridge
Joshua Cheetham
Farrell Treacy
6:55.233 +7.111  
    4   Australia Andy Jung
Pierre Boda
Alex Bryant
Simon Francis
7:07.076 +18.954  
Heats - Heat 2
RankNameMembersResult
Heats - Heat 2
RnkNameMembersResult
    1   Kazakhstan Denis Nikisha
Nurbergen Zhumagaziyev
Aidar Bekzhanov
Abzal Azhgaliyev
6:47.173 Q    
    2   Canada Charles Hamelin
Samuel Girard
Charle Cournoyer
William Preudhomme
6:49.764 Q +2.591  
    3   Italy Davide Viscardi
Tommaso Dotti
Andrea Cassinelli
Nicola Rodigari
7:04.396 +17.223  
    4   Bulgaria Klaudio Nasri
Dimitar Georgiev
Daniel Zastrugov
Tsvetan Tsankov
7:07.670 +20.497  
Heats - Heat 1
RankNameMembersResult
Heats - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   Netherlands Itzhak de Laat
Sjinkie Knegt
Daan Breeuwsma
Adwin Snellink
6:45.162 Q    
    2   France Sébastien Lepape
Thibaut Fauconnet
Paul Beauchamp
Thibault Crolet
6:48.632 Q +3.470  
    3   United States John-Henry Krueger
Keith Carroll
Thomas Insuk Hong
Adam Callister
6:58.127 +12.965  
    4   Turkey Menderes Eren
Davut Tahtaci
Tunay Simsek
Firat Yardimci
7:00.961 +15.799