Men - 5000m Relay

- Calgary

Distance Classification
RankNameMembersResult
Distance Classification
RnkNameMembersResult
    1 Final A   Korea Kim Yun-Jae
Kwak Yoon-Gy
Noh Jin-Kyu
Kim Byeong-Jun
Sin Da-Woon
6:44.952    
    2 Final A   Russia Ruslan Zakharov
Vladimir Grigorev
Victor An
Vyacheslav Kurginyan
Semion Elistra
6:45.124 +0.172  
    3 Final A   Canada Charles Hamelin
Olivier Jean
Michael Gilday
Guillaume Bastille
Franšois Hamelin
7:02.356 +17.404  
    4 Final A   China Liang Wenhao
Chen Dequan
Yu Jiyang
Gong Qiuwen
Han Tianyu
Yu Yongjun
PEN    
    5   Japan Yuma Sakurai
Yuzo Takamido
Ryosuke Sakazume
Daisuke Uemura
Takayuki Muratake
   
    6   Kazakhstan Abzal Azhgaliyev
Nurbergen Zhumagaziyev
Aidar Bekzhanov
Fedor Andreyev
   
    7   Poland Jakub Jaworski
Adam Filipowicz
Bartosz Konopko
Sebastian Klosinski
Dawid Rzemie
   
    8   United States Travis Jayner
Kyle Carr
Christopher Creveling
John Celski
John-Henry Krueger
   
    9   Germany Torsten Kr÷ger
Daniel Zetzsche
Paul Herrmann
Jonas Kaufmann-Ludwig
   
    10   Hungary Bence Beres
Konrßd Nagy
Csaba Burjan
Sandor Liu Shaolin
   
    11   Ukraine Serhiy Lifyrenko
Dmytro Poltavets
Valentyn Danilovskyi
Viktor Korolov
   
    12   Australia Ronald Caldecutt
Lachlan Hay
Nathaniel Henry
Pierre Boda
   
    13   Italy Andrea Cassinelli
Yuri Confortola
Tommaso Dotti
   
    14   France Jeremy Masson
Thibaut Fauconnet
Maxime Chataignier
Thibault Crolet
   
    15   Great Britain Jon Eley
Richard Shoebridge
Jack Whelbourne
Paul Stanley
   
        Netherlands Niels Kerstholt
Sjinkie Knegt
Daan Breeuwsma
Freek van der Wart
PEN    
Final A
RankNameMembersResult
Final A
RnkNameMembersResult
    1   Korea Kwak Yoon-Gy
Sin Da-Woon
Noh Jin-Kyu
Kim Byeong-Jun
6:44.952    
    2   Russia Vladimir Grigorev
Vyacheslav Kurginyan
Victor An
Semion Elistratov
6:45.124 +0.172  
    3   Canada Charles Hamelin
Olivier Jean
Franšois Hamelin
Michael Gilday
7:02.356 +17.404  
        China Gong Qiuwen
Yu Yongjun
Liang Wenhao
Yu Jiyang
PEN    
Final B
RankNameMembersResult
Final B
RnkNameMembersResult
    1   Japan Yuma Sakurai
Yuzo Takamido
Takayuki Muratake
Ryosuke Sakazume
6:47.879    
    2   Kazakhstan Abzal Azhgaliyev
Nurbergen Zhumagaziyev
Aidar Bekzhanov
Fedor Andreyev
6:50.274 +2.395  
    3   Poland Sebastian Klosinski
Adam Filipowicz
Bartosz Konopko
Dawid Rzemieniecki
6:53.751 +5.872  
Semifinal - Heat 2
RankNameMembersResult
Semifinal - Heat 2
RnkNameMembersResult
    1   Canada Charles Hamelin
Olivier Jean
Michael Gilday
Guillaume Bastille
6:39.820 Q    
    2   Russia Ruslan Zakharov
Vladimir Grigorev
Victor An
Vyacheslav Kurginyan
6:40.136 Q +0.316  
    3   Japan Yuzo Takamido
Takayuki Muratake
Ryosuke Sakazume
Daisuke Uemura
6:40.452 Q +0.632  
    4   Poland Jakub Jaworski
Adam Filipowicz
Bartosz Konopko
Dawid Rzemieniecki
6:52.245 Q +12.425  
Semifinal - Heat 1
RankNameMembersResult
Semifinal - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   Korea Kwak Yoon-Gy
Sin Da-Woon
Noh Jin-Kyu
Kim Byeong-Jun
6:31.054 Q    
    2   China Liang Wenhao
Chen Dequan
Yu Jiyang
Han Tianyu
6:47.498 Q +16.444  
    3   Kazakhstan Abzal Azhgaliyev
Nurbergen Zhumagaziyev
Aidar Bekzhanov
Fedor Andreyev
7:25.152 Q +54.098  
        United States Kyle Carr
Christopher Creveling
John Celski
John-Henry Krueger
PEN    
Heats - Heat 4
RankNameMembersResult
Heats - Heat 4
RnkNameMembersResult
    1   Korea Kim Yun-Jae
Kwak Yoon-Gy
Noh Jin-Kyu
Kim Byeong-Jun
6:40.142 Q    
    2   United States Travis Jayner
Kyle Carr
Christopher Creveling
John Celski
6:43.758 Q +3.616  
    3   Hungary Bence Beres
Konrßd Nagy
Csaba Burjan
Sandor Liu Shaolin
6:50.001 +9.859  
    4   Italy Andrea Cassinelli
Yuri Confortola
Tommaso Dotti
6:53.449 +13.307  
Heats - Heat 3
RankNameMembersResult
Heats - Heat 3
RnkNameMembersResult
    1   Russia Ruslan Zakharov
Vladimir Grigorev
Victor An
Semion Elistratov
6:47.660 Q    
    2   Poland Jakub Jaworski
Adam Filipowicz
Bartosz Konopko
Dawid Rzemieniecki
6:54.088 Q +6.428  
    3   Australia Ronald Caldecutt
Lachlan Hay
Nathaniel Henry
Pierre Boda
7:07.051 +19.391  
    4   Great Britain Jon Eley
Richard Shoebridge
Jack Whelbourne
Paul Stanley
7:17.012 +29.352  
Heats - Heat 2
RankNameMembersResult
Heats - Heat 2
RnkNameMembersResult
    1   China Liang Wenhao
Chen Dequan
Yu Jiyang
Han Tianyu
6:47.489 Q    
    2   Kazakhstan Abzal Azhgaliyev
Nurbergen Zhumagaziyev
Aidar Bekzhanov
Fedor Andreyev
6:49.956 Q +2.467  
    3   Ukraine Serhiy Lifyrenko
Dmytro Poltavets
Valentyn Danilovskyi
Viktor Korolov
6:58.142 +10.653  
        Netherlands Niels Kerstholt
Sjinkie Knegt
Daan Breeuwsma
Freek van der Wart
PEN    
Heats - Heat 1
RankNameMembersResult
Heats - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   Canada Charles Hamelin
Olivier Jean
Franšois Hamelin
Michael Gilday
6:30.958 Q    
    2   Japan Yuma Sakurai
Yuzo Takamido
Takayuki Muratake
Ryosuke Sakazume
6:41.985 Q +11.027  
    3   Germany Torsten Kr÷ger
Daniel Zetzsche
Paul Herrmann
Jonas Kaufmann-Ludwig
6:46.953 +15.995  
    4   France Jeremy Masson
Thibaut Fauconnet
Maxime Chataignier
Thibault Crolet
6:55.946 +24.988