Olympic Games Overview

Men
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Men
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2014 1000m Sochi
   Victor An    Vladimir Grigorev    Sjinkie Knegt
    2014 1500m Sochi
   Charles Hamelin    Han Tianyu    Victor An
    2014 5000m Relay Sochi
   Russia    United States    China
    2014 500m Sochi
   Victor An    Wu Dajing    Charle Cournoyer
    2010 1000m Vancouver
   Lee Jung-Su    Lee Ho-Suk    Apolo Anton Ohno
    2010 1500m Vancouver
   Lee Jung-Su    Apolo Anton Ohno    John Celski
    2010 5000m Relay Vancouver
           
    2010 500m Vancouver
   Charles Hamelin    Sung Si-Bak    François-Louis Tremblay
    2006 1000m Torino
   Ahn Hyun-Soo    Lee Ho-Suk    Apolo Anton Ohno
    2006 1500m Torino
   Victor An    Lee Ho-Suk    Li Jiajun
    2006 5000m Relay Torino
           
    2006 500m Torino
   Apolo Anton Ohno    François-Louis Tremblay    Ahn Hyun-Soo
    2002 1000m Salt Lake City, UT
   Steven Bradbury    Apolo Anton Ohno    Mathieu Turcotte
    2002 1500m Salt Lake City, UT
   Apolo Anton Ohno    Li Jiajun    Marc Gagnon
    2002 5000m Relay Salt Lake City, UT
           
    2002 500m Salt Lake City, UT
   Marc Gagnon    Jonathan Guilmette    Rusty Smith
    1998 1000m Nagano
   Kim Dong-Sung    Li Jiajun    Éric Bédard
    1998 5000m Relay Nagano
           
    1998 500m Nagano
   Takafumi Nishitani    An Yulong    Hitoshi Uematsu
    1994 1000m Lillehammer
   Kim Ki-Hoon    Chae Ji-Hoon    Marc Gagnon
    1994 5000m Relay Lillehammer
           
    1994 500m Lillehammer
   Chae Ji-Hoon    Mirko Vuillermin    Nicky Gooch
    1992 1000m Albertville
   Kim Ki-Hoon    Frédéric Blackburn    Lee Joon-Ho
    1992 5000m Relay Albertville
           
Ladies
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Ladies
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2014 1000m Sochi
   Park Seung-Hi    Fan Kexin    Shim Suk Hee
    2014 1500m Sochi
   Zhou Yang    Shim Suk Hee    Arianna Fontana
    2014 3000m Relay Sochi
           
    2014 500m Sochi
   Li Jianrou    Arianna Fontana    Park Seung-Hi
    2010 1000m Vancouver
   Wang Meng    Katherine Reutter    Park Seung-Hi
    2010 1500m Vancouver
   Zhou Yang    Lee Eun-Byul    Park Seung-Hi
    2010 3000m Relay Vancouver
           
    2010 500m Vancouver
   Wang Meng    Marianne St-Gelais    Arianna Fontana
    2006 1000m Torino
   Jin Sun-Yu    Wang Meng    Yang Yang (A)
    2006 1500m Torino
   Jin Sun-Yu    Choi Eun-Kyung    Wang Meng
    2006 3000m Relay Torino
           
    2006 500m Torino
   Wang Meng    Evgenia Radanova    Anouk Leblanc-Boucher
    2002 1000m Salt Lake City, UT
   Yang Yang (A)    Ko Gi-Hyun    Yang Yang (S)
    2002 1500m Salt Lake City, UT
   Ko Gi-Hyun    Choi Eun-Kyung    Evgenia Radanova
    2002 3000m Relay Salt Lake City, UT
           
    2002 500m Salt Lake City, UT
   Yang Yang (A)    Evgenia Radanova    Wang Chunlu
    1998 1000m Nagano
   Chun Lee-Kyung    Yang Yang (S)    Won Hye-Kyung
    1998 3000m Relay Nagano
           
    1998 500m Nagano
   Annie Perreault    Yang Yang (S)    Chun Lee-Kyung
    1994 1000m Lillehammer
   Chun Lee-Kyung    Nathalie Lambert    Kim Soo-Hee
    1994 3000m Relay Lillehammer
           
    1994 500m Lillehammer
   Cathy Turner    Zhang Yanmei    Amy Peterson
    1992 3000m Relay Albertville
           
    1992 500m Albertville
   Cathy Turner    Li Yan    Hwang Ok-Sil