World Short Track Speed Skating Championships Overview

Men
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Men
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2017 1000m Rotterdam
   Seo Yi Ra    Shaoang Liu    Charles Hamelin
    2017 1500m Rotterdam
   Sin Da-Woon    Samuel Girard    Seo Yi Ra
    2017 5000m Relay Rotterdam
   Netherlands    China    Hungary
    2017 500m Rotterdam
   Sjinkie Knegt    Wu Dajing    Seo Yi Ra
    2017 Overall Rotterdam
   Seo Yi Ra    Sjinkie Knegt    Samuel Girard
    2016 1000m Seoul
   Charles Hamelin    Samuel Girard    Wu Dajing
    2016 1500m Seoul
   Han Tianyu    Shaoang Liu    Park Seyeong
    2016 5000m Relay Seoul
   China    Canada    Korea
    2016 500m Seoul
   Sandor Liu Shaolin    Wu Dajing    Shaoang Liu
    2016 Overall Seoul
   Han Tianyu    Charles Hamelin    Sandor Liu Shaolin
    2015 1000m Moscow
   Park Seyeong    Charles Hamelin    Shi Jingnan
    2015 1500m Moscow
   Semion Elistratov    Sjinkie Knegt    Charles Hamelin
    2015 5000m Relay Moscow
   China    Hungary    Netherlands
    2015 500m Moscow
   Wu Dajing    Sandor Liu Shaolin    Han Tianyu
    2015 Overall Moscow
   Sjinkie Knegt    Park Seyeong    Wu Dajing
    2014 1000m Montreal
   Victor An    Sjinkie Knegt    Park Seyeong
    2014 1500m Montreal
   Charles Hamelin    Han Tianyu    Park Seyeong
    2014 5000m Relay Montreal
   Netherlands    Korea    Great Britain
    2014 500m Montreal
   Wu Dajing    John Celski    Charles Hamelin
    2014 Overall Montreal
   Victor An    John Celski    Charles Hamelin
    2013 1000m Debrecen
   Sin Da-Woon    Sjinkie Knegt    Charles Hamelin
    2013 1500m Debrecen
   Sin Da-Woon    Kim Yun-Jae    Charles Hamelin
    2013 5000m Relay Debrecen
   Canada    Russia    Netherlands
    2013 500m Debrecen
   Liang Wenhao    Viktor Ahn    Freek van der Wart
    2013 Overall Debrecen
   Sin Da-Woon    Kim Yun-Jae    Charles Hamelin
    2012 1000m Shanghai
   Kwak Yoon-Gy    Noh Jin-Kyu    Charles Hamelin
    2012 1500m Shanghai
   Noh Jin-Kyu    Kwak Yoon-Gy    Sin Da-Woon
    2012 5000m Relay Shanghai
   Canada    Netherlands    Korea
    2012 500m Shanghai
   Olivier Jean    Charles Hamelin    Kwak Yoon-Gy
    2012 Overall Shanghai
   Kwak Yoon-Gy    Noh Jin-Kyu    Olivier Jean
    2011 1000m Sheffield
   Noh Jin-Kyu    Charles Hamelin    Liang Wenhao
    2011 1500m Sheffield
   Noh Jin-Kyu    Charles Hamelin    Jeff Simon
    2011 5000m Relay Sheffield
   Canada    Germany    United States
    2011 500m Sheffield
   Simon Cho    Olivier Jean    Liang Wenhao
    2011 Overall Sheffield
   Noh Jin-Kyu    Charles Hamelin    Liang Wenhao
    2010 1000m Sofia
   Lee Ho-Suk    Kwak Yoon-Gy    John Celski
    2010 1500m Sofia
   Kwak Yoon-Gy    Sung Si-Bak    Lee Ho-Suk
    2010 5000m Relay Sofia
   Korea    United States    Germany
    2010 500m Sofia
   Liang Wenhao    François Hamelin    François-Louis Tremblay
    2010 Overall Sofia
   Lee Ho-Suk    Kwak Yoon-Gy    Liang Wenhao
    2009 1000m Vienna
   Lee Ho-Suk    Apolo Anton Ohno    John Celski
    2009 1500m Vienna
   Lee Ho-Suk    Kwak Yoon-Gy    John Celski
    2009 5000m Relay Vienna
   United States    China    Japan
    2009 500m Vienna
   Charles Hamelin    Kwak Yoon-Gy    Olivier Jean
    2009 Overall Vienna
   Lee Ho-Suk    John Celski    Charles Hamelin
    2008 1000m Gangneung
   Lee Ho-Suk    Apolo Anton Ohno    Song Kyung-Taek
    2008 1500m Gangneung
   Song Kyung-Taek    Lee Ho-Suk    Charles Leveille
    2008 5000m Relay Gangneung
   Korea    Canada    Great Britain
    2008 500m Gangneung
   Apolo Anton Ohno    Charles Hamelin    Song Kyung-Taek
    2008 Overall Gangneung
   Apolo Anton Ohno    Lee Ho-Suk    Song Kyung-Taek
    2007 1000m Milan
   Ahn Hyun-Soo    Charles Hamelin    Apolo Anton Ohno
    2007 1500m Milan
   Apolo Anton Ohno    Nicola Rodigari    Ahn Hyun-Soo
    2007 5000m Relay Milan
   Korea    Canada    United States
    2007 500m Milan
   Charles Hamelin    François-Louis Tremblay    Ahn Hyun-Soo
    2007 Overall Milan
   Ahn Hyun-Soo    Charles Hamelin    Apolo Anton Ohno
    2006 1000m Minneapolis, MN
   Ahn Hyun-Soo    Lee Ho-Suk    Charles Hamelin
    2006 1500m Minneapolis, MN
   Ahn Hyun-Soo    Lee Ho-Suk    Oh Se-Jong
    2006 5000m Relay Minneapolis, MN
   Canada    China    United States
    2006 500m Minneapolis, MN
   François-Louis Tremblay    Li Haonan    Lee Ho-Suk
    2006 Overall Minneapolis, MN
   Ahn Hyun-Soo    Lee Ho-Suk    François-Louis Tremblay
    2005 1000m Beijing
   Apolo Anton Ohno    Ahn Hyun-Soo    Li Jiajun
    2005 1500m Beijing
   Ahn Hyun-Soo    François-Louis Tremblay    Lee Seung-Hoon
    2005 5000m Relay Beijing
   Canada    Korea    United States
    2005 500m Beijing
   François-Louis Tremblay    Charles Hamelin    Ahn Hyun-Soo
    2005 Overall Beijing
   Ahn Hyun-Soo    Apolo Anton Ohno    François-Louis Tremblay
    2004 1000m Gothenburg
   Ahn Hyun-Soo    Li Jiajun    Fabio Carta
    2004 1500m Gothenburg
   Ahn Hyun-Soo    Jonathan Guilmette    Song Suk-Woo
    2004 5000m Relay Gothenburg
   Korea    China    Italy
    2004 500m Gothenburg
   Song Suk-Woo    Li Haonan    Li Ye
    2004 Overall Gothenburg
   Ahn Hyun-Soo    Song Suk-Woo    Li Jiajun
    2003 1000m Warsaw
   Li Jiajun    Ahn Hyun-Soo    Jean-François Monette
    2003 1500m Warsaw
   Ahn Hyun-Soo    Song Suk-Woo    Lee Seung-Jae
    2003 5000m Relay Warsaw
   Korea    Canada    China
    2003 500m Warsaw
   Li Jiajun    Li Ye    Song Suk-Woo
    2003 Overall Warsaw
   Ahn Hyun-Soo    Li Jiajun    Song Suk-Woo
    2002 1000m Montreal
   Kim Dong-Sung    Ahn Hyun-Soo    Éric Bédard
    2002 1500m Montreal
   Kim Dong-Sung    Jonathan Guilmette    Rusty Smith
    2002 5000m Relay Montreal
   Korea    Canada    China
    2002 500m Montreal
   Kim Dong-Sung    Fabio Carta    Ron Biondo
    2002 Overall Montreal
   Kim Dong-Sung    Ahn Hyun-Soo    Fabio Carta
    2001 1000m Jeonju
   Li Jiajun    Apolo Anton Ohno    Min Ryoung
    2001 1500m Jeonju
   Marc Gagnon    Ex Aequo    
    2001 5000m Relay Jeonju
   United States    Canada    China
    2001 500m Jeonju
   Li Jiajun    Jonathan Guilmette    Maurizio Carnino
    2001 Overall Jeonju
   Li Jiajun    Apolo Anton Ohno    Marc Gagnon
    2000 5000m Relay Sheffield
   China    Japan    Italy
    2000 Overall Sheffield
   Min Ryoung    Éric Bédard    Li Jiajun
    1999 5000m Relay Sofia
   China    Korea    Canada
    1999 Overall Sofia
   Li Jiajun    Satoru Terao    Fabio Carta
    1998 5000m Relay Vienna
   Canada    Korea    China
    1998 Overall Vienna
   Marc Gagnon    Fabio Carta    Kim Dong-Sung
    1997 5000m Relay Nagano
   Korea    Canada    Italy
    1997 Overall Nagano
   Kim Dong-Sung    Marc Gagnon    Satoru Terao
    1996 5000m Relay The Hague
   Italy    Canada    Korea
    1996 Overall The Hague
   Marc Gagnon    Chae Ji-Hoon    Orazio Fagone
    1995 5000m Relay Gjøvik
   Canada    Italy    Japan
    1995 Overall Gjøvik
   Chae Ji-Hoon    Marc Gagnon    Frédéric Blackburn
    1994 5000m Relay Guildford
   Japan    Australia    Canada
    1994 Overall Guildford
   Marc Gagnon    Frédéric Blackburn    Chae Ji-Hoon
    1993 5000m Relay Beijing
   New Zealand    Italy    Australia
    1993 Overall Beijing
   Marc Gagnon    Sylvain Gagnon    Chae Ji-Hoon
    1992 5000m Relay Denver, CO
   Japan    Great Britain    France
    1992 Overall Denver, CO
   Kim Ki-Hoon    Mo Ji-Soo    Lee Joon-Ho
    1991 5000m Relay Sydney
   Australia    New Zealand    Great Britain
    1991 Overall Sydney
   Wilfred O'Reilly    Kim Ki-Hoon    Lee Joon-Ho
    1990 5000m Relay Amsterdam
   Netherlands    Canada    Belgium
    1990 Overall Amsterdam
   Lee Joon-Ho    Ex Aequo    
    1989 5000m Relay Solihull
   Netherlands    Canada    Korea
    1989 Overall Solihull
   Michel Daignault    Kim Ki-Hoon    Mark Lackie
    1988 5000m Relay St. Louis, MO
   Italy    Netherlands    Korea
    1988 Overall St. Louis, MO
   Peter van der Velde    Richard Suyten    Tatsuyoshi Ishihara
    1987 5000m Relay Montreal
   Netherlands    Italy    United States
    1987 Overall Montreal
   Ex Aequo        Charles Veldhoven
    1986 5000m Relay Chamonix
   Netherlands    Canada    Japan
    1986 Overall Chamonix
   Tatsuyoshi Ishihara    Guy Daignault    Robert Dubreuil
    1985 5000m Relay Amsterdam
   Japan    Canada    Great Britain
    1985 Overall Amsterdam
   Toshinobu Kawai    Tatsuyoshi Ishihara    Louis Grenier
    1984 5000m Relay Peterborough
   Canada    Great Britain    Netherlands
    1984 Overall Peterborough
   Guy Daignault    Tatsuyoshi Ishihara    Michel Daignault
    1983 5000m Relay Tokyo
   Canada    Australia    Japan
    1983 Overall Tokyo
   Louis Grenier    Michel Delisle    Guy Daignault
    1982 5000m Relay Moncton
   Canada    Netherlands    United States
    1982 Overall Moncton
   Guy Daignault    Gaétan Boucher    Louis Grenier
    1981 5000m Relay Meudon
   Canada    Great Britain    Japan
    1981 Overall Meudon
   Benoit Baril    Gaétan Boucher    Michael Richmond
    1980 5000m Relay Milan
   Canada    Australia    Japan
    1980 Overall Milan
   Gaétan Boucher    Louis Grenier    Marc Bella
    1979 5000m Relay Quebec
   Canada    Australia    Great Britain
    1979 Overall Quebec
   Hiroshi Toda    Louis Baril    Nick Thometz
    1978 5000m Relay Solihull
   Great Britain    Australia    
    1978 Overall Solihull
   James Lynch    Harry Spragg    Alan Rattray
    1977 5000m Relay Grenoble
   Great Britain    Canada    Japan
    1977 Overall Grenoble
   Gaétan Boucher    Craig Kressler    Hiroshi Toda
    1976 3000m Relay Champaign, IL
   Great Britain    United States    Belgium
    1976 5000m Relay Champaign, IL
   United States    Great Britain    Belgium
    1976 Overall Champaign, IL
   Alan Rattray    Gaétan Boucher    André Chabrerie
Ladies
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Ladies
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2017 1000m Rotterdam
   Elise Christie    Marianne St-Gelais    Suzanne Schulting
    2017 1500m Rotterdam
   Elise Christie    Marianne St-Gelais    Shim Suk Hee
    2017 3000m Relay Rotterdam
   China    Hungary    Japan
    2017 500m Rotterdam
   Fan Kexin    Marianne St-Gelais    Kim Ji Yoo
    2017 Overall Rotterdam
   Elise Christie    Marianne St-Gelais    Shim Suk Hee
    2016 1000m Seoul
   Choi Minjeong    Elise Christie    Kasandra Bradette
    2016 1500m Seoul
   Marianne St-Gelais    Choi Minjeong    Elise Christie
    2016 3000m Relay Seoul
   Korea    Canada    Russia
    2016 500m Seoul
   Fan Kexin    Marianne St-Gelais    Qu Chunyu
    2016 Overall Seoul
   Choi Minjeong    Marianne St-Gelais    Elise Christie
    2015 1000m Moscow
   Choi Minjeong    Elise Christie    Arianna Fontana
    2015 1500m Moscow
   Arianna Fontana    Shim Suk Hee    Choi Minjeong
    2015 3000m Relay Moscow
   Korea    China    Italy
    2015 500m Moscow
   Fan Kexin    Elise Christie    Arianna Fontana
    2015 Overall Moscow
   Choi Minjeong    Arianna Fontana    Shim Suk Hee
    2014 1000m Montreal
   Shim Suk Hee    Park Seung-Hi    Valérie Maltais
    2014 1500m Montreal
   Shim Suk Hee    Kim A-Lang    Park Seung-Hi
    2014 3000m Relay Montreal
   China    Canada    Italy
    2014 500m Montreal
   Park Seung-Hi    Elise Christie    Fan Kexin
    2014 Overall Montreal
   Shim Suk Hee    Park Seung-Hi    Valérie Maltais
    2013 1000m Debrecen
   Wang Meng    Jorien ter Mors    Elise Christie
    2013 1500m Debrecen
   Park Seung-Hi    Shim Suk Hee    Marianne St-Gelais
    2013 3000m Relay Debrecen
   China    Canada    Japan
    2013 500m Debrecen
   Wang Meng    Park Seung-Hi    Fan Kexin
    2013 Overall Debrecen
   Wang Meng    Park Seung-Hi    Shim Suk Hee
    2012 1000m Shanghai
   Cho Ha-Ri    Li Jianrou    Valerie Maltais
    2012 1500m Shanghai
   Li Jianrou    Liu Qiuhong    Marie-Ève Drolet
    2012 3000m Relay Shanghai
   China    United States    Korea
    2012 500m Shanghai
   Fan Kexin    Arianna Fontana    Lana Gehring
    2012 Overall Shanghai
   Li Jianrou    Valerie Maltais    Arianna Fontana
    2011 1000m Sheffield
   Cho Ha-Ri    Arianna Fontana    Katherine Reutter
    2011 1500m Sheffield
   Katherine Reutter    Park Seung-Hi    Cho Ha-Ri
    2011 3000m Relay Sheffield
   China    Netherlands    Canada
    2011 500m Sheffield
   Fan Kexin    Arianna Fontana    Liu Qiuhong
    2011 Overall Sheffield
   Cho Ha-Ri    Katherine Reutter    Arianna Fontana
    2010 1000m Sofia
   Wang Meng    Cho Ha-Ri    Katherine Reutter
    2010 1500m Sofia
   Park Seung-Hi    Lee Eun-Byul    Cho Ha-Ri
    2010 3000m Relay Sofia
   Korea    Canada    United States
    2010 500m Sofia
   Wang Meng    Kalyna Roberge    Marianne St-Gelais
    2010 Overall Sofia
   Park Seung-Hi    Wang Meng    Cho Ha-Ri
    2009 1000m Vienna
   Wang Meng    Kim Min-Jung    Shin Sae-Bom
    2009 1500m Vienna
   Kim Min-Jung    Zhou Yang    Shin Sae-Bom
    2009 3000m Relay Vienna
   China    Korea    Canada
    2009 500m Vienna
   Wang Meng    Liu Qiuhong    Jessica Gregg
    2009 Overall Vienna
   Wang Meng    Kim Min-Jung    Zhou Yang
    2008 1000m Gangneung
   Wang Meng    Zhou Yang    Kalyna Roberge
    2008 1500m Gangneung
   Wang Meng    Yang Shin-Young    Zhou Yang
    2008 3000m Relay Gangneung
   Korea    Canada    China
    2008 500m Gangneung
   Wang Meng    Liu Qiuhong    Kalyna Roberge
    2008 Overall Gangneung
   Wang Meng    Zhou Yang    Yang Shin-Young
    2007 1000m Milan
   Jin Sun-Yu    Jung Eun-Ju    Zhou Yang
    2007 1500m Milan
   Jung Eun-Ju    Jin Sun-Yu    Byun Chun-Sa
    2007 3000m Relay Milan
   Korea    China    Canada
    2007 500m Milan
   Kalyna Roberge    Arianna Fontana    Jung Eun-Ju
    2007 Overall Milan
   Jin Sun-Yu    Jung Eun-Ju    Kalyna Roberge
    2006 1000m Minneapolis, MN
   Jin Sun-Yu    Wang Meng    Kalyna Roberge
    2006 1500m Minneapolis, MN
   Jin Sun-Yu    Wang Meng    Choi Eun-Kyung
    2006 3000m Relay Minneapolis, MN
   China    Canada    Italy
    2006 500m Minneapolis, MN
   Wang Meng    Fu Tianyu    Kalyna Roberge
    2006 Overall Minneapolis, MN
   Jin Sun-Yu    Wang Meng    Kalyna Roberge
    2005 1000m Beijing
   Choi Eun-Kyung    Jin Sun-Yu    Wang Meng
    2005 1500m Beijing
   Jin Sun-Yu    Kang Yun-Mi    Wang Meng
    2005 3000m Relay Beijing
   Canada    China    Korea
    2005 500m Beijing
   Yang Yang (A)    Wang Meng    Fu Tianyu
    2005 Overall Beijing
   Jin Sun-Yu    Choi Eun-Kyung    Kang Yun-Mi
    2004 1000m Gothenburg
   Choi Eun-Kyung    Byun Chun-Sa    Fu Tianyu
    2004 1500m Gothenburg
   Choi Eun-Kyung    Wang Meng    Alanna Kraus
    2004 3000m Relay Gothenburg
   Korea    China    Italy
    2004 500m Gothenburg
   Wang Meng    Marta Capurso    Choi Eun-Kyung
    2004 Overall Gothenburg
   Choi Eun-Kyung    Wang Meng    Byun Chun-Sa
    2003 1000m Warsaw
   Evgenia Radanova    Choi Eun-Kyung    Yang Yang (A)
    2003 1500m Warsaw
   Choi Eun-Kyung    Kim Min-Jee    Yang Yang (A)
    2003 3000m Relay Warsaw
   China    Canada    Bulgaria
    2003 500m Warsaw
   Yang Yang (A)    Amélie Goulet-Nadon    Fu Tianyu
    2003 Overall Warsaw
   Choi Eun-Kyung    Yang Yang (A)    Kim Min-Jee
    2002 1000m Montreal
   Yang Yang (A)    Ko Gi-Hyun    Evgenia Radanova
    2002 1500m Montreal
   Yang Yang (A)    Ko Gi-Hyun    Amélie Goulet-Nadon
    2002 3000m Relay Montreal
   Korea    China    Canada
    2002 500m Montreal
   Yang Yang (A)    Evgenia Radanova    Wang Chunlu
    2002 Overall Montreal
   Yang Yang (A)    Ko Gi-Hyun    Evgenia Radanova
    2001 1000m Jeonju
   Yang Yang (A)    Wang Chunlu    Yang Yang (S)
    2001 1500m Jeonju
   Yang Yang (A)    Evgenia Radanova    Marie-Ève Drolet
    2001 3000m Relay Jeonju
   China    Korea    Bulgaria
    2001 500m Jeonju
   Wang Chunlu    Yang Yang (A)    Yang Yang (S)
    2001 Overall Jeonju
   Yang Yang (A)    Wang Chunlu    Evgenia Radanova
    2000 3000m Relay Sheffield
   China    Korea    Canada
    2000 Overall Sheffield
   Yang Yang (A)    An Sang-Mi    Yang Yang (S)
    1999 3000m Relay Sofia
   China    Italy    Bulgaria
    1999 Overall Sofia
   Yang Yang (A)    Yang Yang (S)    Kim Moon-Jung
    1998 3000m Relay Vienna
   China    Korea    United States
    1998 Overall Vienna
   Yang Yang (A)    Ex Aequo    
    1997 3000m Relay Nagano
   Canada    Korea    Japan
    1997 Overall Nagano
   Ex Aequo        Won Hye-Kyung
    1996 3000m Relay The Hague
   Italy    China    United States
    1996 Overall The Hague
   Chun Lee-Kyung    Won Hye-Kyung    Isabelle Charest
    1995 3000m Relay Gjøvik
   China    Korea    Canada
    1995 Overall Gjøvik
   Chun Lee-Kyung    Wang Chunlu    Kim Yun-Mi
    1994 3000m Relay Guildford
   Canada    China    Korea
    1994 Overall Guildford
   Nathalie Lambert    Kim Soo-Hee    Kim Ryang-Hee
    1993 3000m Relay Beijing
   Canada    China    Korea
    1993 Overall Beijing
   Nathalie Lambert    Chun Lee-Kyung    Zhang Yanmei
    1992 3000m Relay Denver, CO
   Canada    Netherlands    France
    1992 Overall Denver, CO
   Kim Soo-Hee    Li Yan    Nobuko Yamada
    1991 3000m Relay Sydney
   Canada    Soviet Union    Italy
    1991 Overall Sydney
   Nathalie Lambert    Sylvie Daigle    Zhang Yanmei
    1990 3000m Relay Amsterdam
   Canada    Japan    Netherlands
    1990 Overall Amsterdam
   Sylvie Daigle    Joëlle van Koetsveld    Eden Donatelli
    1989 3000m Relay Solihull
   Canada    Netherlands    Korea
    1989 Overall Solihull
   Sylvie Daigle    Maryse Perreault    Quo Hongru
    1988 3000m Relay St. Louis, MO
   Canada    Japan    China
    1988 Overall St. Louis, MO
   Sylvie Daigle    Yumiko Yamada    Eiko Shishii
    1987 3000m Relay Montreal
   Canada    Japan    Italy
    1987 Overall Montreal
   Eiko Shishii    Nathalie Lambert    Mariko Kinoshita
    1986 3000m Relay Chamonix
   Canada    Japan    Netherlands
    1986 Overall Chamonix
   Bonnie Blair    Annie Perreault    Nathalie Lambert
    1985 3000m Relay Amsterdam
   Japan    Canada    Netherlands
    1985 Overall Amsterdam
   Eiko Shishii    Bonnie Blair    Nathalie Lambert
    1984 3000m Relay Peterborough
   Canada    Japan    United States
    1984 Overall Peterborough
   Mariko Kinoshita    Sylvie Daigle    Bonnie Blair
    1983 3000m Relay Tokyo
   Canada    Japan    United States
    1983 Overall Tokyo
   Sylvie Daigle    Mika Kato    Miyoshi Kato
    1982 3000m Relay Moncton
   Canada    Japan    Australia
    1982 Overall Moncton
   Maryse Perreault    Louise Begin    Sylvie Daigle
    1981 3000m Relay Meudon
   Canada    United States    Great Britain
    1981 Overall Meudon
   Miyoshi Kato    Mika Kato    Louise Begin
    1980 3000m Relay Milan
   Italy    Japan    United States
    1980 Overall Milan
   Miyoshi Kato    Mika Kato    Cathy Turnbull
    1979 3000m Relay Quebec
   Canada    United States    Japan
    1979 Overall Quebec
   Sylvie Daigle    Cathy Turnbull    Miyoshi Kato
    1978 3000m Relay Solihull
   United States    Canada    Japan
    1978 Overall Solihull
   Sarah Docter    Miyoshi Kato    Patty Lyman
    1977 3000m Relay Grenoble
   United States    Canada    Japan
    1977 Overall Grenoble
   Brenda Webster    Kathleen Vogt    Valie Reimann
    1976 3000m Relay Champaign, IL
   United States    Canada    
    1976 Overall Champaign, IL
   Celeste Chlapaty    Kathleen Vogt    Peggy Hartrich