World Junior Short Track Speed Skating Championships Overview

Men
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Men
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2017 3000m Relay Innsbruck
   Korea    China    United States
    2017 Overall Innsbruck
   Shaoang Liu    Kim Si Un    Kazuki Yoshinaga
    2016 3000m Relay Sofia
   China    Korea    Russia
    2016 Overall Sofia
   Ren Ziwei    Lim Yongjin    Ma Wei
    2015 3000m Relay Osaka
   Korea    China    Russia
    2015 Overall Osaka
   Kim Dagyeom    Park Jiwon    Sandor Liu Shaolin
    2014 3000m Relay Erzurum
   China    Hungary    Japan
    2014 Overall Erzurum
   Lee Munhyeon    Lee Hyo Been    Sandor Liu Shaolin
    2013 3000m Relay Warsaw
   Korea    Canada    Japan
    2013 Overall Warsaw
   Park Seyeong    Han Tianyu    Lee Hyo Been
    2012 3000m Relay Melbourne
   Korea    China    United States
    2012 Overall Melbourne
   Park Seyeong    Lee Hyo Been    Han Tianyu
    2011 3000m Relay Courmayeur
   France    Japan    Canada
    2011 Overall Courmayeur
   Seo Yi Ra    Jack Whelbourne    Wu Dajing
    2010 3000m Relay Taipei
   Korea    Canada    Japan
    2010 Overall Taipei
   Noh Jin-Kyu    Antoine Gelinas-Beaulieu    Park Seyeong
    2009 3000m Relay Sherbrooke
   United States    China    Korea
    2009 Overall Sherbrooke
   Um Cheon-Ho    You Dong-Kun    John Celski
    2008 Overall Bolzano
   Kim Yun-Jae    Lee Jung-Su    Lee Han-Bin
    2008 2000m Relay Bolzano
   Korea    France    China
    2007 Overall Mladá Boleslav
   Shin Woo-Chul    Lee Jung-Su    Jang Won-Hoon
    2007 2000m Relay Mladá Boleslav
   Korea    United States    France
    2006 Overall Miercurea Ciuc
   Lee Jung-Su    Maxime Chataignier    Kim Jae-Han
    2006 2000m Relay Miercurea Ciuc
   France    Canada    Netherlands
    2005 Overall Belgrade
   Lee Ho-Suk    Kim Hyun-Kon    Kwak Yoon-Gy
    2005 2000m Relay Belgrade
   Korea    China    Canada
    2004 Overall Beijing
   Lee Ho-Suk    Kwon Ki-Deok    Jon Eley
    2004 2000m Relay Beijing
   Korea    Italy    France
    2003 Overall Budapest
   Lee Ho-Suk    Kim Hyun-Kon    Sung Si-Bak
    2003 2000m Relay Budapest
   Korea    United States    Canada
    2002 Overall Chuncheon
   Ahn Hyun-Soo    Seo Ho-Jin    Guo Wei
    2002 2000m Relay Chuncheon
   Korea    Canada    Germany
    2001 Overall Warsaw
   Lee Seung-Jae    Guo Wei    Min Ryoung
    2001 2000m Relay Warsaw
   Japan    China    Korea
    2000 Overall Székesfehérvár
   Min Ryoung    Nicola Rodigari    Andrew Lahey
    1999 Overall Montreal
   Apolo Anton Ohno    An Jung-Hyun    François-Louis Tremblay
    1998 Overall St. Louis, MO
   Ex Aequo        Andrew Lahey
    1997 Overall Marquette, MI
   Kim Dong-Sung    Rusty Smith    Daniel Weinstein
    1996 Overall Courmayeur
   Ex Aequo        Naoya Tamura
    1995 Overall Calgary
   Lee Sang-Jun    Ex Aequo    
    1994 Overall Seoul
   Lee Seung-Chan    Lee Jun-Hwan    Anthony Goskowicz
Ladies
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Ladies
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2017 3000m Relay Innsbruck
   China    Russia    Japan
    2017 Overall Innsbruck
   Lee Yu Bin    Seo Whi Min    Sofia Prosvirnova
    2016 3000m Relay Sofia
   China    Korea    Netherlands
    2016 Overall Sofia
   Qu Chunyu    Suzanne Schulting    Lee Yubin
    2015 3000m Relay Osaka
   Korea    Russia    Japan
    2015 Overall Osaka
   Kong Sangjeong    Kim Jiyoo    Son Hakyung
    2014 3000m Relay Erzurum
   Korea    Canada    China
    2014 Overall Erzurum
   Noh Do Hee    Ahn Se Jung    Choi Minjeong
    2013 3000m Relay Warsaw
   Korea    China    Russia
    2013 Overall Warsaw
   Noh Do Hee    Kim Alang    Han Yutong
    2012 3000m Relay Melbourne
   Korea    China    Russia
    2012 Overall Melbourne
   Shim Suk Hee    Hwang Hyunsun    Ahn Se Jung
    2011 3000m Relay Courmayeur
   Italy    Canada    China
    2011 Overall Courmayeur
   Cheon Hee Jung    Ahn Se Jung    Martina Valcepina
    2010 3000m Relay Taipei
   Korea    China    Canada
    2010 Overall Taipei
   Choi Jihyun    Lee Mi-Yeon    Song Jaewon
    2009 3000m Relay Sherbrooke
   Italy    Canada    Korea
    2009 Overall Sherbrooke
   Noh Ah-Reum    Lee Eun-Byul    Lee Mi-Yeon
    2008 Overall Bolzano
   Noh Ah-Reum    Lee Eun-Byul    Zhang Qichao
    2008 2000m Relay Bolzano
   Korea    Italy    Canada
    2007 Overall Mladá Boleslav
   Yang Shin-Young    Shin Sae-Bom    Park Seung-Hi
    2007 2000m Relay Mladá Boleslav
   Korea    China    Canada
    2006 Overall Miercurea Ciuc
   Jung Eun-Ju    Choi Jung-Won    Zhou Yang
    2006 2000m Relay Miercurea Ciuc
   China    Korea    Hungary
    2005 Overall Belgrade
   Park Sun-Young    Jeon Ji-Soo    Kalyna Roberge
    2005 2000m Relay Belgrade
   Korea    China    Canada
    2004 Overall Beijing
   Kang Yun-Mi    Jung Eun-Ju    Hur Hee-Been
    2004 2000m Relay Beijing
   Korea    China    Russia
    2003 Overall Budapest
   Byun Chun-Sa    Kang Yun-Mi    Kim Min-Jung
    2003 2000m Relay Budapest
   Korea    Russia    Japan
    2002 Overall Chuncheon
   Kim Min-Jee    Wang Meng    Cho Ha-Ri
    2002 2000m Relay Chuncheon
   Korea    China    Canada
    2001 Overall Warsaw
   Marie-Čve Drolet    Ko Gi-Hyun    Choi Min-Kyung
    2001 2000m Relay Warsaw
   Korea    China    Japan
    2000 Overall Székesfehérvár
   Marie-Čve Drolet    Choi Min-Kyung    Park Hye-Rim
    1999 Overall Montreal
   Joo Min-Jin    Kim Moon-Jung    Marta Capurso
    1998 Overall St. Louis, MO
   Joo Min-Jin    Kim Moon-Jung    Kristina Vuteva
    1997 Overall Marquette, MI
   Ex Aequo        Julie Goskowicz
    1996 Overall Courmayeur
   Ikue Teshigawara    Erin Porter    Kim Moon-Jung
    1995 Overall Calgary
   Kim Yun-Mi    Won Hye-Kyung    Ikue Teshigawara
    1994 Overall Seoul
   Kim Soo-Hee    Won Hye-Kyung    Su Xiaohua