Olympic Games Overview

Men
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Men
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2014 1000m Sochi    Stefan Groothuis    Denny Morrison    Michel Mulder  
    2014 1500m Sochi    Zbigniew Brdka    Koen Verweij    Denny Morrison  
    2014 5000m Sochi    Sven Kramer    Jan Blokhuijsen    Jorrit Bergsma  
    2014 10000m Sochi    Jorrit Bergsma    Sven Kramer    Bob de Jong  
    2014 Team Pursuit 8 Laps Sochi              
    2014 2 x 500m Sochi    Michel Mulder    Jan Smeekens    Ronald Mulder  
    2010 1000m Vancouver    Shani Davis    Tae-Bum Mo    Chad Hedrick  
    2010 1500m Vancouver    Mark Tuitert    Shani Davis    Hvard Bkko  
    2010 5000m Vancouver    Sven Kramer    Lee Seung-Hoon    Ivan Skobrev  
    2010 10000m Vancouver    Lee Seung-Hoon    Ivan Skobrev    Bob de Jong  
    2010 Team Pursuit 8 Laps Vancouver              
    2010 2 x 500m Vancouver    Tae-Bum Mo    Keiichiro Nagashima    Joji Kato  
    2006 1000m Torino    Shani Davis    Joey Cheek    Erben Wennemars  
    2006 1500m Torino    Enrico Fabris    Shani Davis    Chad Hedrick  
    2006 5000m Torino    Chad Hedrick    Sven Kramer    Enrico Fabris  
    2006 10000m Torino    Bob de Jong    Chad Hedrick    Carl Verheijen  
    2006 Team Pursuit 8 Laps Torino              
    2006 2 x 500m Torino    Joey Cheek    Dmitry Dorofeyev    Lee Kang-Seok  
    2002 1000m Salt Lake City, UT    Gerard van Velde    Jan Bos    Joey Cheek  
    2002 1500m Salt Lake City, UT    Derek Parra    Jochem Uytdehaage    dne Sndrl  
    2002 5000m Salt Lake City, UT    Jochem Uytdehaage    Derek Parra    Jens Boden  
    2002 10000m Salt Lake City, UT    Jochem Uytdehaage    Gianni Romme    Lasse Stre  
    2002 2 x 500m Salt Lake City, UT    Casey FitzRandolph    Hiroyasu Shimizu    Kip Carpenter  
    1998 1000m Nagano    Ids Postma    Jan Bos    Hiroyasu Shimizu  
    1998 1500m Nagano    dne Sndrl    Ids Postma    Rintje Ritsma  
    1998 5000m Nagano    Gianni Romme    Rintje Ritsma    Bart Veldkamp  
    1998 10000m Nagano    Gianni Romme    Bob de Jong    Rintje Ritsma  
    1998 2 x 500m Nagano    Hiroyasu Shimizu    Jeremy Wotherspoon    Kevin Overland  
    1994 500m Hamar    Aleksandr Golubev    Sergey Klevchenya    Manabu Horii  
    1994 1000m Hamar    Dan Jansen    Igor Zhelezovski    Sergey Klevchenya  
    1994 1500m Hamar    Johann Olav Koss    Rintje Ritsma    Falko Zandstra  
    1994 5000m Hamar    Johann Olav Koss    Kjell Storelid    Rintje Ritsma  
    1994 10000m Hamar    Johann Olav Koss    Kjell Storelid    Bart Veldkamp  
    1992 500m Albertville    Uwe-Jens Mey    Toshiyuki Kuroiwa    Junichi Inoue  
    1992 1000m Albertville    Olaf Zinke    Kim Yoon-Man    Yukinori Miyabe  
    1992 1500m Albertville    Johann Olav Koss    dne Sndrl    Leo Visser  
    1992 5000m Albertville    Geir Karlstad    Falko Zandstra    Leo Visser  
    1992 10000m Albertville    Bart Veldkamp    Johann Olav Koss    Geir Karlstad  
    1988 500m Calgary    Uwe-Jens Mey    Jan Ykema    Akira Kuroiwa  
    1988 1000m Calgary    Nikolai Guliayev    Uwe-Jens Mey    Igor Zhelezovski  
    1988 1500m Calgary    Andr Hoffmann    Eric Flaim    Michael Hadschieff  
    1988 5000m Calgary    Tomas Gustafson    Leo Visser    Gerard Kemkers  
    1988 10000m Calgary    Tomas Gustafson    Michael Hadschieff    Leo Visser  
    1984 500m Sarajevo    Sergei Fokichev    Yoshihiro Kitazawa    Gatan Boucher  
    1984 1000m Sarajevo    Gatan Boucher    Sergei Khlebnikov    Kai Arne Engelstad  
    1984 1500m Sarajevo    Gatan Boucher    Sergei Khlebnikov    Oleg Bozhev  
    1984 5000m Sarajevo    Tomas Gustafson    Igor Malkov    Ren Schfisch  
    1984 10000m Sarajevo    Igor Malkov    Tomas Gustafson    Ren Schfisch  
    1980 500m Lake Placid, NY    Eric Heiden    Yevgeny Kulikov    Lieuwe de Boer  
    1980 1000m Lake Placid, NY    Eric Heiden    Gatan Boucher    Frode Rnning  
    1980 1500m Lake Placid, NY    Eric Heiden    Kay Arne Stenshjemmet    Terje Andersen  
    1980 5000m Lake Placid, NY    Eric Heiden    Kay Arne Stenshjemmet    Tom Erik Oxholm  
    1980 10000m Lake Placid, NY    Eric Heiden    Piet Kleine    Tom Erik Oxholm  
    1976 500m Innsbruck    Yevgeny Kulikov    Valeri Muratov    Daniel Immerfall  
    1976 1000m Innsbruck    Peter Mueller    Jrn Didriksen    Valeri Muratov  
    1976 1500m Innsbruck    Jan Egil Storholt    Yuri Kondakov    Hans van Helden  
    1976 5000m Innsbruck    Sten Stensen    Piet Kleine    Hans van Helden  
    1976 10000m Innsbruck    Piet Kleine    Sten Stensen    Hans van Helden  
    1972 500m Sapporo    Erhard Keller    Hasse Brjes    Valeri Muratov  
    1972 1500m Sapporo    Ard Schenk    Roar Grnvold    Gran Claeson  
    1972 5000m Sapporo    Ard Schenk    Roar Grnvold    Sten Stensen  
    1972 10000m Sapporo    Ard Schenk    Kees Verkerk    Sten Stensen  
    1968 500m Grenoble    Erhard Keller    Ex Aequo      
    1968 1500m Grenoble    Kees Verkerk    Ex Aequo      
    1968 5000m Grenoble    Fred Anton Maier    Kees Verkerk    Peter Nottet  
    1968 10000m Grenoble    Johnny Hglin    Fred Anton Maier    rjan Sandler  
    1964 500m Innsbruck    Richard McDermott    Ex Aequo      
    1964 1500m Innsbruck    Ants Antson    Kees Verkerk    Villy Haugen  
    1964 5000m Innsbruck    Knut Johannesen    Per Ivar Moe    Fred Anton Maier  
    1964 10000m Innsbruck    Jonny Nilsson    Fred Anton Maier    Knut Johannesen  
    1960 500m Squaw Valley, CA    Yevgeny Grishin    William Disney    Rafael Grach  
    1960 1500m Squaw Valley, CA    Ex Aequo        Boris Stenin  
    1960 5000m Squaw Valley, CA    Viktor Kosichkin    Knut Johannesen    Jan Pesman  
    1960 10000m Squaw Valley, CA    Knut Johannesen    Viktor Kosichkin    Kjell Bckman  
    1956 500m Cortina d'Ampezzo    Yevgeny Grishin    Rafael Grach    Alv Gjestvang  
    1956 1500m Cortina d'Ampezzo    Ex Aequo        Toivo Salonen  
    1956 5000m Cortina d'Ampezzo    Boris Shilkov    Sigvard Ericsson    Oleg Gontscharenko  
    1956 10000m Cortina d'Ampezzo    Sigvard Ericsson    Knut Johannesen    Oleg Gontscharenko  
    1952 500m Oslo    Kenneth Henry    Donald McDermott    Gordon Audley  
    1952 1500m Oslo    Hjalmar Andersen    Wim van der Voort    Roald Aas  
    1952 5000m Oslo    Hjalmar Andersen    Kees Broekman    Sverre Haugli/1925  
    1952 10000m Oslo    Hjalmar Andersen    Kees Broekman    Carl-Erik Asplund  
    1948 500m St. Moritz    Finn Helgesen    Ex Aequo      
    1948 1500m St. Moritz    Sverre Farstad    ke Seyffarth    Odd Lundberg  
    1948 5000m St. Moritz    Reidar Liaklev    Odd Lundberg    Gthe Hedlund  
    1948 10000m St. Moritz    ke Seyffarth    Lassi Parkkinen    Pentti Lammio  
    1936 500m Garmisch-Partenkirchen    Ivar Ballangrud    Georg Krog    Leo Freisinger  
    1936 1500m Garmisch-Partenkirchen    Charles Mathiesen    Ivar Ballangrud    Birger Wassenius  
    1936 5000m Garmisch-Partenkirchen    Ivar Ballangrud    Birger Wassenius    Antero Ojala  
    1936 10000m Garmisch-Partenkirchen    Ivar Ballangrud    Birger Wassenius    Max Stiepl  
    1932 500m Lake Placid, NY    Jack Shea    Bernt Evensen    Alexander Hurd  
    1932 1500m Lake Placid, NY    Jack Shea    Alexander Hurd    William Logan  
    1932 5000m Lake Placid, NY    Irving Jaffee    Eddie Murphy    William Logan  
    1932 10000m Lake Placid, NY    Irving Jaffee    Ivar Ballangrud    Frank Stack  
    1928 500m St. Moritz    Ex Aequo        Jaakko Friman  
    1928 1500m St. Moritz    Clas Thunberg    Bernt Evensen    Ivar Ballangrud  
    1928 5000m St. Moritz    Ivar Ballangrud    Julius Skutnabb    Bernt Evensen  
    1924 500m Chamonix    Charles Jewtraw    Oskar Olsen    Roald Larsen  
    1924 1500m Chamonix    Clas Thunberg    Roald Larsen    Sigurd Moen  
    1924 5000m Chamonix    Clas Thunberg    Julius Skutnabb    Roald Larsen  
    1924 10000m Chamonix    Julius Skutnabb    Clas Thunberg    Roald Larsen  
    1924 Allround Chamonix    Clas Thunberg    Roald Larsen    Julius Skutnabb  
Ladies
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Ladies
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2014 1000m Sochi    Zhang Hong    Ireen Wst    Margot Boer  
    2014 1500m Sochi    Jorien ter Mors    Ireen Wst    Lotte van Beek  
    2014 3000m Sochi    Ireen Wst    Martina Sblkov    Olga Graf  
    2014 5000m Sochi    Martina Sblkov    Ireen Wst    Carien Kleibeuker  
    2014 Team Pursuit 6 Laps Sochi              
    2014 2 x 500m Sochi    Sang-Hwa Lee    Olga Fatkulina    Margot Boer  
    2010 1000m Vancouver    Christine Nesbitt    Annette Gerritsen    Laurine van Riessen  
    2010 1500m Vancouver    Ireen Wst    Kristina Groves    Martina Sblkov  
    2010 3000m Vancouver    Martina Sblkov    Stephanie Beckert    Kristina Groves  
    2010 5000m Vancouver    Martina Sblkov    Stephanie Beckert    Clara Hughes  
    2010 Team Pursuit 6 Laps Vancouver              
    2010 2 x 500m Vancouver    Sang-Hwa Lee    Jenny Wolf    Beixing Wang  
    2006 1000m Torino    Marianne Timmer    Cindy Klassen    Anni Friesinger  
    2006 1500m Torino    Cindy Klassen    Kristina Groves    Ireen Wst  
    2006 3000m Torino    Ireen Wst    Renate Groenewold    Cindy Klassen  
    2006 5000m Torino    Clara Hughes    Claudia Pechstein    Cindy Klassen  
    2006 Team Pursuit 6 Laps Torino              
    2006 2 x 500m Torino    Svetlana Zhurova    Wang Manli    Ren Hui  
    2002 1000m Salt Lake City, UT    Chris Witty    Sabine Vlker    Jennifer Rodriguez  
    2002 1500m Salt Lake City, UT    Anni Friesinger    Sabine Vlker    Jennifer Rodriguez  
    2002 3000m Salt Lake City, UT    Claudia Pechstein    Renate Groenewold    Cindy Klassen  
    2002 5000m Salt Lake City, UT    Claudia Pechstein    Gretha Smit    Clara Hughes  
    2002 2 x 500m Salt Lake City, UT    Catriona Le May Doan    Monique Garbrecht-Enfeldt    Sabine Vlker  
    1998 1000m Nagano    Marianne Timmer    Chris Witty    Catriona Le May Doan  
    1998 1500m Nagano    Marianne Timmer    Gunda Niemann-Stirnemann    Chris Witty  
    1998 3000m Nagano    Gunda Niemann-Stirnemann    Claudia Pechstein    Anni Friesinger  
    1998 5000m Nagano    Claudia Pechstein    Gunda Niemann-Stirnemann    Lyudmila Prokasheva  
    1998 2 x 500m Nagano    Catriona Le May Doan    Susan Auch    Tomomi Okazaki  
    1994 500m Hamar    Bonnie Blair    Susan Auch    Franziska Schenk  
    1994 1000m Hamar    Bonnie Blair    Anke Baier    Ye Qiaobo  
    1994 1500m Hamar    Emese Hunyady    Svetlana Fedotkina    Gunda Niemann-Kleemann  
    1994 3000m Hamar    Svetlana Bazhanova    Emese Hunyady    Claudia Pechstein  
    1994 5000m Hamar    Claudia Pechstein    Gunda Niemann-Kleemann    Hiromi Yamamoto  
    1992 500m Albertville    Bonnie Blair    Ye Qiaobo    Christa Luding  
    1992 1000m Albertville    Bonnie Blair    Ye Qiaobo    Monique Garbrecht  
    1992 1500m Albertville    Jacqueline Brner    Gunda Niemann-Kleemann    Seiko Hashimoto  
    1992 3000m Albertville    Gunda Niemann-Kleemann    Heike Warnicke    Emese Hunyady  
    1992 5000m Albertville    Gunda Niemann-Kleemann    Heike Warnicke    Claudia Pechstein  
    1988 500m Calgary    Bonnie Blair    Christa Rothenburger    Karin Kania  
    1988 1000m Calgary    Christa Rothenburger    Karin Kania    Bonnie Blair  
    1988 1500m Calgary    Yvonne van Gennip    Karin Kania    Andrea Ehrig  
    1988 3000m Calgary    Yvonne van Gennip    Andrea Ehrig    Gabi Zange  
    1988 5000m Calgary    Yvonne van Gennip    Andrea Ehrig    Gabi Zange  
    1984 500m Sarajevo    Christa Rothenburger    Karin Enke    Natalya Shive  
    1984 1000m Sarajevo    Karin Enke    Andrea Schne    Natalia Petruseva  
    1984 1500m Sarajevo    Karin Enke    Andrea Schne    Natalia Petruseva  
    1984 3000m Sarajevo    Andrea Schne    Karin Enke    Gabi Schnbrunn  
    1980 500m Lake Placid, NY    Karin Enke    Leah Poulos-Mueller    Natalia Petruseva  
    1980 1000m Lake Placid, NY    Natalia Petruseva    Leah Poulos-Mueller    Sylvia Albrecht  
    1980 1500m Lake Placid, NY    Annie Borckink    Ria Visser    Sabine Becker  
    1980 3000m Lake Placid, NY    Bjrg Eva Jensen    Sabine Becker    Beth Heiden  
    1976 500m Innsbruck    Sheila Young    Cathy Priestner    Tatiana Averina  
    1976 1000m Innsbruck    Tatiana Averina    Leah Poulos    Sheila Young  
    1976 1500m Innsbruck    Galina Stepanskaya    Sheila Young    Tatiana Averina  
    1976 3000m Innsbruck    Tatiana Averina    Andrea Mitscherlich    Lisbeth Korsmo-Berg  
    1972 500m Sapporo    Anne Henning    Vera Krasnova    Lyudmila Titova  
    1972 1000m Sapporo    Monika Pflug    Atje Keulen-Deelstra    Anne Henning  
    1972 1500m Sapporo    Dianne Holum    Stien Baas-Kaiser    Atje Keulen-Deelstra  
    1972 3000m Sapporo    Stien Baas-Kaiser    Dianne Holum    Atje Keulen-Deelstra  
    1968 500m Grenoble    Lyudmila Titova    Ex Aequo      
    1968 1000m Grenoble    Carry Geijssen    Lyudmila Titova    Dianne Holum  
    1968 1500m Grenoble    Kaija Mustonen    Carry Geijssen    Stien Kaiser  
    1968 3000m Grenoble    Ans Schut    Kaija Mustonen    Stien Kaiser  
    1964 500m Innsbruck    Lidia Skoblikova    Irina Yegorova    Tatyana Sidorova  
    1964 1000m Innsbruck    Lidia Skoblikova    Irina Yegorova    Kaija Mustonen  
    1964 1500m Innsbruck    Lidia Skoblikova    Kaija Mustonen    Berta Kolokoltseva  
    1964 3000m Innsbruck    Lidia Skoblikova    Ex Aequo      
    1960 500m Squaw Valley, CA    Helga Haase    Natalia Donchenko    Jeanne Ashworth  
    1960 1000m Squaw Valley, CA    Klara Guseva    Helga Haase    Tamara Rylova  
    1960 1500m Squaw Valley, CA    Lidia Skoblikova    Elwira Seroczynska    Helena Pilejczyk  
    1960 3000m Squaw Valley, CA    Lidia Skoblikova    Valentina Stenina    Eevi Huttunen