Distance Classification | Rank | Name | Members | Result | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Distance Classification | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 Final A | Netherlands | Dennis Visser Itzhak de Laat Sjinkie Knegt Daan Breeuwsma |
6:59.486 | ||||
2 Final A | China | Han Tianyu Wu Dajing Ren Ziwei Xu Hongzhi |
6:48.126 | +-11.360 | |||
3 Final A | Hungary | Sandor Liu Shaolin Shaoang Liu Viktor Knoch Csaba Burjan |
6:48.251 | +-11.235 | |||
4 Final A | Russia | Vladimir Grigorev Semion Elistratov Alexander Shulginov Victor An |
6:59.480 | +-0.006 | |||
5 Final B | Canada | Charles Hamelin Samuel Girard Charle Cournoyer Guillaume Bastille Pascal Dion |
6:51.596 | +-7.890 | |||
6 Final B | Kazakhstan | Denis Nikisha Nurbergen Zhumagaziyev Aidar Bekzhanov Abzal Azhgaliyev |
6:48.902 | +-10.584 | |||
7 Final B | United States | John-Henry Krueger Keith Carroll John Celski Thomas Insuk Hong Aaron Tran |
6:54.748 | +-4.738 | |||
8 Final B | Korea | Seo Yi Ra Lee Jung-Su Han Seungsoo Sin Da-Woon Lim Kyoungwon |
6:59.713 | +0.227 | |||
Final A | Rank | Name | Members | Result | |||
Final A | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Netherlands | Dennis Visser Itzhak de Laat Sjinkie Knegt Daan Breeuwsma |
7:06.826 | ||||
2 | China | Han Tianyu Wu Dajing Ren Ziwei Xu Hongzhi |
7:07.523 | +0.697 | |||
3 | Hungary | Sandor Liu Shaolin Shaoang Liu Viktor Knoch Csaba Burjan |
7:07.544 | +0.718 | |||
Russia | Vladimir Grigorev Semion Elistratov Alexander Shulginov Victor An |
PEN | |||||
Final B | Rank | Name | Members | Result | |||
Final B | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Canada | Charles Hamelin Guillaume Bastille Samuel Girard Charle Cournoyer |
6:51.596 | ||||
2 | Kazakhstan | Denis Nikisha Nurbergen Zhumagaziyev Aidar Bekzhanov Abzal Azhgaliyev |
6:53.797 | +2.201 | |||
3 | United States | John-Henry Krueger John Celski Aaron Tran Thomas Insuk Hong |
6:54.748 | +3.152 | |||
Korea | Seo Yi Ra Han Seungsoo Lim Kyoungwon Sin Da-Woon |
PEN | |||||
Semifinal - Heat 2 | Rank | Name | Members | Result | |||
Semifinal - Heat 2 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Russia | Vladimir Grigorev Semion Elistratov Alexander Shulginov Victor An |
6:59.480 Q | ||||
2 | Netherlands | Dennis Visser Itzhak de Laat Sjinkie Knegt Daan Breeuwsma |
6:59.486 Q | +0.006 | |||
3 | Korea | Seo Yi Ra Lee Jung-Su Han Seungsoo Lim Kyoungwon |
6:59.713 | +0.233 | |||
4 | United States | John-Henry Krueger Keith Carroll John Celski Thomas Insuk Hong |
6:59.741 | +0.261 | |||
Semifinal - Heat 1 | Rank | Name | Members | Result | |||
Semifinal - Heat 1 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | China | Han Tianyu Wu Dajing Ren Ziwei Xu Hongzhi |
6:48.126 Q | ||||
2 | Hungary | Sandor Liu Shaolin Shaoang Liu Viktor Knoch Csaba Burjan |
6:48.251 Q | +0.125 | |||
3 | Kazakhstan | Denis Nikisha Nurbergen Zhumagaziyev Aidar Bekzhanov Abzal Azhgaliyev |
6:48.902 | +0.776 | |||
4 | Canada | Charles Hamelin Samuel Girard Pascal Dion Charle Cournoyer |
7:03.446 | +15.320 |