Distance Classification | Rank | Name | Members | Result | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Distance Classification | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 Final A | Russia | Semen Elistratov Daniil Eybog Victor An Alexander Shulginov Pavel Sitnikov |
6:37.807 | ||||
2 Final A | Hungary | Alex Varnyú Bence Olah Shaoang Liu Cole Krueger Sandor Liu Shaolin |
6:38.653 | +0.846 | |||
3 Final A | Korea | Kim Dagyeom Park Seyeong Park In Wook Kim Dong Wook Lee June Seo Park Ji W |
6:43.888 | +6.081 | |||
4 Final A | Netherlands | Itzhak de Laat Daan Breeuwsma Dylan Hoogerwerf Melle van 't Wout |
6:39.330 | +1.523 | |||
5 Final B | Japan | Keita Watanabe Kazuki Yoshinaga Kota Kikuchi Shogo Miyata |
6:43.802 | +5.995 | |||
6 Final B | China | Ren Ziwei An Kai Han Tianyu Sun Long |
6:42.566 | +4.759 | |||
7 Final B | Italy | Yuri Confortola Andrea Cassinelli Tommaso Dotti Pietro Sighel |
6:44.529 | +6.722 | |||
8 Final B | France | Sébastien Lepape Dmitry Migunov Quentin Fercoq Diané Sellier |
6:43.570 | +5.763 | |||
9 Quarterfinal | Canada | Pascal Dion Cédrik Blais Steven Dubois Mathieu Bernier |
6:50.631 | +12.824 | |||
10 Quarterfinal | United States | Aaron Tran Ryan Pivirotto Thomas Insuk Hong Andrew Heo |
6:52.172 | +14.365 | |||
11 Quarterfinal | Poland | Rafal Anikiej Lukasz Kuczynski Pawel Adamski Mateusz Krzeminski |
6:57.277 | +19.470 | |||
12 Repechage Round | Ukraine | Oleh Handei Nikita Nemiro Vladyslav Nemiro Danylo Federenko |
7:02.458 | +24.651 | |||
13 Repechage Round | Latvia | Karlis Kruzbergs Endijs Vigants Roberts Kruzbergs Reinis Berzins |
7:08.386 | +30.579 | |||
Quarterfinal | Kazakhstan | Yerkebulan Shamukhanov Mersaid Zhaxybayev Nurtilek Kazhgali Adil Galiakhmetov |
YC | ||||
Final A | Rank | Name | Members | Result | |||
Final A | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Russia | Semen Elistratov Daniil Eybog Victor An Pavel Sitnikov |
7:05.316 | ||||
2 | Hungary | Sandor Liu Shaolin Bence Olah Shaoang Liu Cole Krueger |
7:05.452 | +0.136 | |||
3 | Korea | Park In Wook Lee June Seo Park Ji Won Kim Dagyeom |
7:05.704 | +0.388 | |||
4 | Netherlands | Itzhak de Laat Daan Breeuwsma Dylan Hoogerwerf Melle van 't Wout |
7:05.959 | +0.643 | |||
Final B | Rank | Name | Members | Result | |||
Final B | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Japan | Keita Watanabe Kazuki Yoshinaga Kota Kikuchi Shogo Miyata |
6:54.271 | ||||
2 | China | Ren Ziwei An Kai Han Tianyu Sun Long |
6:54.377 | +0.106 | |||
3 | Italy | Yuri Confortola Andrea Cassinelli Tommaso Dotti Pietro Sighel |
6:54.563 | +0.292 | |||
4 | France | Sébastien Lepape Dmitry Migunov Quentin Fercoq Diané Sellier |
6:55.939 | +1.668 | |||
Semifinal - Heat 2 | Rank | Name | Members | Result | |||
Semifinal - Heat 2 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Korea | Park Ji Won Kim Dagyeom Park In Wook Lee June Seo |
6:59.551 Q | ||||
2 | Netherlands | Daan Breeuwsma Dylan Hoogerwerf Itzhak de Laat Melle van 't Wout |
6:59.636 Q | +0.085 | |||
3 | Japan | Keita Watanabe Kazuki Yoshinaga Kota Kikuchi Shogo Miyata |
6:59.666 Q | +0.115 | |||
4 | China | Ren Ziwei An Kai Han Tianyu Sun Long |
6:59.728 Q | +0.177 | |||
Semifinal - Heat 1 | Rank | Name | Members | Result | |||
Semifinal - Heat 1 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Hungary | Sandor Liu Shaolin Bence Olah Cole Krueger Shaoang Liu |
6:43.862 Q | ||||
2 | Russia | Victor An Daniil Eybog Semen Elistratov Pavel Sitnikov |
6:43.867 Q | +0.005 | |||
3 | Italy | Yuri Confortola Andrea Cassinelli Tommaso Dotti Pietro Sighel |
6:44.866 Q | +1.004 | |||
4 | France | Sébastien Lepape Dmitry Migunov Quentin Fercoq Diané Sellier |
6:58.908 Q | +15.046 | |||
Quarterfinal - Heat 3 | Rank | Name | Members | Result | |||
Quarterfinal - Heat 3 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Japan | Keita Watanabe Kazuki Yoshinaga Kota Kikuchi Shogo Miyata |
6:43.802 Q | ||||
2 | Korea | Park Seyeong Kim Dagyeom Lee June Seo Kim Dong Wook |
6:43.888 Q | +0.086 | |||
3 | Italy | Yuri Confortola Andrea Cassinelli Tommaso Dotti Pietro Sighel |
6:44.529 q | +0.727 | |||
4 | United States | Aaron Tran Ryan Pivirotto Thomas Insuk Hong Andrew Heo |
6:52.172 | +8.370 | |||
Quarterfinal - Heat 2 | Rank | Name | Members | Result | |||
Quarterfinal - Heat 2 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | China | Ren Ziwei An Kai Han Tianyu Sun Long |
6:42.566 Q | ||||
2 | France | Sébastien Lepape Dmitry Migunov Quentin Fercoq Diané Sellier |
6:43.570 Q | +1.004 | |||
3 | Canada | Steven Dubois Cédrik Blais Pascal Dion Mathieu Bernier |
6:50.631 | +8.065 | |||
Kazakhstan | Yerkebulan Shamukhanov Mersaid Zhaxybayev Nurtilek Kazhgali Adil Galiakhmetov |
YC | |||||
Quarterfinal - Heat 1 | Rank | Name | Members | Result | |||
Quarterfinal - Heat 1 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Russia | Semen Elistratov Pavel Sitnikov Victor An Alexander Shulginov |
6:37.807 Q | ||||
2 | Hungary | Alex Varnyú Bence Olah Shaoang Liu Cole Krueger |
6:38.653 Q | +0.846 | |||
3 | Netherlands | Itzhak de Laat Daan Breeuwsma Dylan Hoogerwerf Melle van 't Wout |
6:39.330 q | +1.523 | |||
4 | Poland | Rafal Anikiej Lukasz Kuczynski Pawel Adamski Mateusz Krzeminski |
7:12.663 | +34.856 | |||
Repechage Round - Heat 1 | Rank | Name | Members | Result | |||
Repechage Round - Heat 1 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | United States | Aaron Tran Ryan Pivirotto Thomas Insuk Hong Andrew Heo |
6:54.531 Q | ||||
2 | Poland | Rafal Anikiej Lukasz Kuczynski Pawel Adamski Mateusz Krzeminski |
6:57.277 q | +2.746 | |||
3 | Ukraine | Oleh Handei Nikita Nemiro Vladyslav Nemiro Danylo Federenko |
7:02.458 | +7.927 | |||
4 | Latvia | Roberts Kruzbergs Endijs Vigants Karlis Kruzbergs Reinis Berzins |
7:08.386 | +13.855 |