Podium | 1st | 2nd | 3rd | ||
---|---|---|---|---|---|
Podium
|
|||||
1st | 2nd | 3rd | |||
Lee Hyo Been Lee | Lee Munhyeon Lee | Sandor Liu Shaolin Liu Shaolin |
1000m - Final A | Rank | Name | Country | Result | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1000m - Final A | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Lee Hyo Been | Korea | 1:27.294 | ||||
2 | Lee Munhyeon | Korea | 1:27.364 | ||||
3 | Sandor Liu Shaolin | Hungary | 1:27.423 | ||||
4 | Samuel Girard | Canada | 1:27.445 | ||||
1000m - Semifinals - Heat 2 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Semifinals - Heat 2 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Sandor Liu Shaolin | Hungary | 1:27.685 Q | ||||
2 | Samuel Girard | Canada | 1:27.780 Q | ||||
3 | Denis Nikisha | Kazakhstan | 1:27.886 | ||||
4 | Dan Iwasa | Japan | 1:29.321 | ||||
1000m - Semifinals - Heat 1 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Semifinals - Heat 1 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Lee Hyo Been | Korea | 1:26.405 Q | ||||
2 | Lee Munhyeon | Korea | 1:26.494 Q | ||||
3 | Ren Ziwei | China | 1:26.512 | ||||
4 | Shaoang Liu | Hungary | 1:28.230 | ||||
1000m - Quarterfinals - Heat 4 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Quarterfinals - Heat 4 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Sandor Liu Shaolin | Hungary | 1:30.918 Q | ||||
2 | Dan Iwasa | Japan | 1:30.973 Q | ||||
3 | Eduard Strelkov | Russia | 1:31.048 | ||||
4 | Sebastien Gagnon | Canada | 1:31.373 | ||||
1000m - Quarterfinals - Heat 3 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Quarterfinals - Heat 3 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Samuel Girard | Canada | 1:28.125 Q | ||||
2 | Denis Nikisha | Kazakhstan | 1:28.192 Q | ||||
3 | Xu Fu | China | 1:28.562 | ||||
4 | Dmitriy Dokolin | Russia | 2:00.185 | ||||
1000m - Quarterfinals - Heat 2 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Quarterfinals - Heat 2 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Lee Hyo Been | Korea | 1:27.013 Q | ||||
2 | Shaoang Liu | Hungary | 1:27.086 Q | ||||
3 | Thomas Insuk Hong | United States | 1:27.209 | ||||
4 | Ryu Watanabe | Japan | 1:27.813 | ||||
1000m - Quarterfinals - Heat 1 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Quarterfinals - Heat 1 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Lee Munhyeon | Korea | 1:28.614 Q | ||||
2 | Ren Ziwei | China | 1:28.707 Q | ||||
3 | Aleksandr Koval | Russia | 1:28.786 | ||||
Alexander Fathoullin | Canada | DNF | |||||
1000m - Heats - Heat 8 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Heats - Heat 8 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Samuel Girard | Canada | 1:30.021 Q | ||||
2 | Dan Iwasa | Japan | 1:30.140 Q | ||||
3 | Christoph Schubert | Germany | 1:30.195 | ||||
4 | Roberto Pukitis | Latvia | 1:31.028 | ||||
John-Henry Krueger | United States | PEN | |||||
1000m - Heats - Heat 7 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Heats - Heat 7 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Denis Nikisha | Kazakhstan | 1:29.562 Q | ||||
2 | Xu Fu | China | 1:29.707 Q | ||||
3 | Kei Saito | Japan | 1:30.572 | ||||
4 | Roberts Zvejnieks | Latvia | 1:31.597 | ||||
5 | Dennis Visser | Netherlands | 1:31.839 | ||||
1000m - Heats - Heat 6 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Heats - Heat 6 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Lee Hyo Been | Korea | 1:29.114 Q | ||||
2 | Eduard Strelkov | Russia | 1:29.362 Q | ||||
3 | Csaba Burjan | Hungary | 1:29.715 | ||||
4 | Damiano Giuliani | Italy | 1:30.007 | ||||
5 | Chen Guang | China | 2:09.753 | ||||
1000m - Heats - Heat 5 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Heats - Heat 5 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Lee Munhyeon | Korea | 1:29.391 Q | ||||
2 | Dmitriy Dokolin | Russia | 1:29.501 Q | ||||
3 | Aaron Tran | United States | 1:29.812 | ||||
4 | Tristan Navarro | France | 1:30.302 | ||||
5 | Mykyta Sokolov | Ukraine | 1:30.675 | ||||
1000m - Heats - Heat 4 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Heats - Heat 4 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Alexander Fathoullin | Canada | 1:30.361 Q | ||||
2 | Thomas Insuk Hong | United States | 1:30.649 Q | ||||
3 | Istvan Gal-Oravecz | Romania | 1:30.697 | ||||
4 | Yoann Martinez | France | 1:31.129 | ||||
5 | Leon Kaufmann-Ludwig | Germany | 1:32.822 | ||||
1000m - Heats - Heat 3 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Heats - Heat 3 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Shaoang Liu | Hungary | 1:31.066 Q | ||||
2 | Ren Ziwei | China | 1:31.191 Q | ||||
3 | Mylan Elzink | Netherlands | 1:32.425 | ||||
4 | Klaudio Nasri | Bulgaria | 1:32.650 | ||||
5 | Kim Si Un | Korea | 2:10.271 | ||||
1000m - Heats - Heat 2 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Heats - Heat 2 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Sebastien Gagnon | Canada | 1:27.920 Q | ||||
2 | Ryu Watanabe | Japan | 1:27.923 Q | ||||
3 | Armstrong Lazenby | Australia | 1:29.082 | ||||
4 | Felix Spiegel | Germany | 1:29.934 | ||||
5 | Menderes Eren | Turkey | 2:14.158 | ||||
1000m - Heats - Heat 1 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Heats - Heat 1 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Sandor Liu Shaolin | Hungary | 1:31.808 Q | ||||
2 | Aleksandr Koval | Russia | 1:31.883 Q | ||||
3 | Dylan Hoogerwerf | Netherlands | 1:32.243 | ||||
4 | Rafal Grycner | Poland | 1:33.144 | ||||
5 | Kuandyk Suleymenov | Kazakhstan | 1:35.824 | ||||
1000m - Preliminary round - Heat 18 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 18 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Christoph Schubert | Germany | 1:27.797 Q | ||||
2 | Sebastien Gagnon | Canada | 1:27.842 Q | ||||
3 | Tristan Navarro | France | 1:28.629 q | ||||
4 | Max Backström | Luxembourg | 1:36.508 | ||||
5 | Ivan Mojsilovic | Serbia | 1:44.178 | ||||
1000m - Preliminary round - Heat 17 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 17 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Chen Guang | China | 1:28.458 Q | ||||
2 | Aaron Tran | United States | 1:28.689 Q | ||||
3 | Dan Iwasa | Japan | 1:28.783 q | ||||
4 | Tomass Bakevics | Latvia | 1:33.616 | ||||
5 | Gaston Chaves | Argentina | 1:50.391 | ||||
1000m - Preliminary round - Heat 16 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 16 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Dylan Hoogerwerf | Netherlands | 1:31.462 Q | ||||
2 | Xu Fu | China | 1:31.668 Q | ||||
3 | Firat Yardimci | Turkey | 1:32.934 | ||||
4 | Dimitar Georgiev | Bulgaria | 2:08.918 | ||||
1000m - Preliminary round - Heat 15 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 15 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Aleksandr Koval | Russia | 1:31.083 Q | ||||
2 | Shaoang Liu | Hungary | 1:31.211 Q | ||||
3 | Alex Bryant | Australia | 1:32.204 | ||||
4 | Tarik Omeragic | Bosnia & Herzegovina | 1:36.541 | ||||
1000m - Preliminary round - Heat 14 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 14 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Kei Saito | Japan | 1:27.903 Q | ||||
2 | Roberts Zvejnieks | Latvia | 1:29.073 Q | ||||
3 | Krystian Korecki | Poland | 1:29.831 | ||||
4 | Wong De Vin | Malaysia | 1:38.973 | ||||
Paul Beauchamp | France | PEN | |||||
1000m - Preliminary round - Heat 13 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 13 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Roberto Pukitis | Latvia | 1:29.243 Q | ||||
2 | Alexander Fathoullin | Canada | 1:29.570 Q | ||||
3 | Teerit Vongkovit | Thailand | 1:32.156 | ||||
4 | Aliaksandr Volkau | Belarus | 1:33.857 | ||||
1000m - Preliminary round - Heat 12 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 12 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Denis Nikisha | Kazakhstan | 1:28.903 Q | ||||
2 | Csaba Burjan | Hungary | 1:29.410 Q | ||||
3 | Menderes Eren | Turkey | 1:29.660 q | ||||
4 | Emil Imre | Romania | 1:30.366 | ||||
5 | Matej Filip | Slovakia | |||||
1000m - Preliminary round - Heat 11 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 11 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Thomas Insuk Hong | United States | 1:31.755 Q | ||||
2 | Dennis Visser | Netherlands | 1:32.044 Q | ||||
3 | Marco Giordano | Italy | 1:32.051 | ||||
4 | Ademir Babaic | Bosnia & Herzegovina | 1:36.542 | ||||
5 | Matthew Mak | Singapore | 1:48.011 | ||||
1000m - Preliminary round - Heat 10 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 10 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Leon Kaufmann-Ludwig | Germany | 1:29.206 Q | ||||
2 | Armstrong Lazenby | Australia | 1:29.690 Q | ||||
3 | Fabrice Suh | Sweden | 1:29.861 | ||||
4 | Volodymyr Gandey | Ukraine | 1:29.984 | ||||
5 | Sohan Sudhir Tarkar | India | 2:18.117 | ||||
1000m - Preliminary round - Heat 9 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 9 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Lee Munhyeon | Korea | 1:33.066 Q | ||||
2 | Kuandyk Suleymenov | Kazakhstan | 1:33.817 Q | ||||
3 | Ivan Lahimakhau | Belarus | 1:37.796 | ||||
4 | Keanu Blunden | Australia | 1:56.250 | ||||
Farrell Treacy | Great Britain | PEN | |||||
1000m - Preliminary round - Heat 8 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 8 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Eduard Strelkov | Russia | 1:31.086 Q | ||||
2 | Istvan Gal-Oravecz | Romania | 1:31.374 Q | ||||
3 | Mersaid Zhaxybayev | Kazakhstan | 1:31.419 | ||||
4 | Benjamin Whiteside | New Zealand | 1:37.464 | ||||
1000m - Preliminary round - Heat 7 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 7 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Sandor Liu Shaolin | Hungary | 1:30.058 Q | ||||
2 | Damiano Giuliani | Italy | 1:30.127 Q | ||||
3 | Jacob Jansson | Sweden | 1:30.572 | ||||
4 | Adam Timar | Romania | 1:31.114 | ||||
5 | Kiryl Shlianav | Belarus | 1:35.888 | ||||
1000m - Preliminary round - Heat 6 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 6 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Dmitriy Dokolin | Russia | 1:31.750 Q | ||||
2 | Klaudio Nasri | Bulgaria | 1:32.688 Q | ||||
3 | Maksim Zhernovy | Ukraine | 1:33.380 | ||||
4 | Massimo Gurini | Italy | 1:47.233 | ||||
1000m - Preliminary round - Heat 5 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 5 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Kim Si Un | Korea | 1:28.749 Q | ||||
2 | Ryu Watanabe | Japan | 1:29.911 Q | ||||
3 | Davut Tahtaci | Turkey | 1:31.648 | ||||
4 | Martin Kolenc | Croatia | 1:32.958 | ||||
5 | Suyog Sanjay Tapkir | India | 1:50.734 | ||||
1000m - Preliminary round - Heat 4 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 4 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Ren Ziwei | China | 1:28.922 Q | ||||
2 | Yoann Martinez | France | 1:29.342 Q | ||||
3 | Mykyta Sokolov | Ukraine | 1:29.419 q | ||||
4 | Jason Clague | New Zealand | 1:34.158 | ||||
5 | Philemon Rainer | Austria | 1:44.424 | ||||
1000m - Preliminary round - Heat 3 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 3 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Samuel Girard | Canada | 1:28.472 Q | ||||
2 | Rafal Grycner | Poland | 1:30.226 Q | ||||
3 | Zachary Biggs | New Zealand | 1:31.901 | ||||
4 | Dominic Andermann | Austria | 1:32.269 | ||||
5 | Tsang Kei Wing Kelvin | Hong Kong, China | 1:38.180 | ||||
1000m - Preliminary round - Heat 2 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 2 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | Lee Hyo Been | Korea | 1:28.331 Q | ||||
2 | Mylan Elzink | Netherlands | 1:29.176 Q | ||||
3 | Jens Almey | Belgium | 1:30.060 | ||||
4 | Daniel Zastrugov | Bulgaria | 1:31.374 | ||||
5 | Matthias Wolfgang | Austria | 1:41.460 | ||||
1000m - Preliminary round - Heat 1 | Rank | Name | Country | Result | |||
1000m - Preliminary round - Heat 1 | |||||||
Rnk | Name | Country | Result | ||||
1 | John-Henry Krueger | United States | 1:27.932 Q | ||||
2 | Felix Spiegel | Germany | 1:28.015 Q | ||||
3 | Wojciech Kamienski | Poland | 1:30.903 | ||||
4 | Chiu Yung-Ming | Chinese Taipei | 1:34.831 | ||||
5 | Mohd Ariff Rasydan Mohd Fadzli | Malaysia | 1:47.692 |